Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Brno je ve vědeckém světě známé mimo jiné jako město elektronových mikroskopů. Zdejší firmy aktuálně pokrývají zhruba třetinu celosvětové produkce těchto zobrazovacích zařízení. Není proto divu, že město již čtvrtým rokem pořádá Dny elektronové mikroskopie, prostřednictvím kterých se snaží obor přiblížit širší veřejnosti. Letos se uskuteční od 11. do 15. března 2020.

S ohledem na rozhodnutí Bezpečnostní rady státu dne 10. 3. 2020, která se týká mimořádného opatření z důvodu rozšíření koronaviru, byli pořadatelé nuceni Dny elektronové mikroskopie ve dnech 11. až 13. března zrušit a budou hledat nový termín.

 

Čtvrtý ročník Dnů elektronové mikroskopie odstartuje ve středu 11. března v Tržnici na Zelném trhu a potrvá do neděle 15. března. Pro zájemce se otevřou špičkově vybavené laboratoře výrobců mikroskopů či vědeckých ústavů, program ale nabídne i zábavu pro rodiny s dětmi nebo přednášky odborníků. Na výběr je z více než třiceti aktivit.

„Těší mě, že se hravou a neobvyklou formou daří přibližovat obor, který je s městem už více než půl století pevně spjat. Brno dlouhodobě aktivně podporuje vzdělávací akce a popularizaci vědy s cílem podnítit zájem mládeže o studium technických a přírodovědných oborů. Považuji to za velmi důležité pro rozvoj technologického potenciálu našeho regionu,“ uvedl náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Dny elektronové mikroskopie zahájí ve středu 11. března akce nazvaná Tržnice pod drobnohledem. Lidé nahlédnou pod pokličku elektronů a prozkoumají několik pater Tržnice. „Společně s kreativním duem Visualove jsme připravili elektronový tunel. Jedná se o audiovizuální instalaci, díky které se návštěvníci podívají do mikrosvěta, prohlédnou si obrázky z elektronových mikroskopů a dozví se něco o fungování těchto přístrojů i jejich využití v praxi,” uvedla koordinátorka akce Lucie Mezníková z Oddělení spolupráce a rozvoje brněnského magistrátu.

DEM

Výzkumné ústavy v čele s Ústavem přístrojové techniky Akademie věd ČR, vědeckým centrem CEITEC, Masarykovou univerzitou, Vysokým učením technickým v Brně a třemi významnými výrobci Thermo Fisher Scientific, TESCAN a Delong Instruments tvoří v Brně páteř unikátního ekosystému v elektronové mikroskopii (psali jsme zde a zde). Přiblížit elektronovou mikroskopii laické veřejnosti se rozhodli zástupci byznysu, akademické sféry, vědecko-popularizační instituce (Hvězdárna a planetárium Brno, VIDA! Science centrum, Technické muzeum v Brně) a místní i regionální samosprávy poprvé v roce 2017.

Počet zapojených partnerů postupně roste. V rámci programu Dnů elektronové mikroskopie od 11. do 15. března lze například navštívit největší laboratorní čisté prostory v České republice. V těchto laboratořích v rámci CEITEC pracují vědci z celého světa s těmi nejvyspělejšími technologiemi a mikroskopem vysokým přes dvě patra. Zajímavé exkurze nabízí také Ústav přístrojové techniky Akademie věd ČR, výrobce Thermo Fisher Scientific či Delong Instruments, Centrum dopravního výzkumu, Fakulta chemická nebo Fakulta strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně. Rodinám s dětmi je určen program plný dílen a workshopů ve VIDA! science centru nebo Technickém muzeu v Brně. Na přednášky vědců a odborníků se mohou zájemci těšit na brněnské hvězdárně, kde se představí společnost TESCAN.

Podrobnosti o programu a další informace naleznete zde. Účast je zdarma, na některé části programu je nezbytné se přihlásit z důvodu omezené kapacity.

 

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JS)

Zdroj: Magistrát města Brna

  • Zdroj: Vědavýzkum.cz
  • Zdroj: VědaVýzkum.cz
  • Datum od: 11.3.2020
  • Datum do: 15.3.2020
Kategorie: Akce