Špičkoví vědci v Indii a Číně podle studie čelí častěji stažení svých prací. Kandidát na amerického ministra zdravotnictví Robert F. Kennedy Jr. čelí kritice za antivakcinační postoj. Nahradí čínský DeepSeek s nízkými náklady prvenství USA v oblasti AI? Jaké priority bude mít v oblasti inovací polské předsednictví Rady EU? Přinášíme další pravidelné shrnutí toho nejzajímavějšího, co se v zahraničí ve světě výzkumu, vývoje a inovací událo za leden.
Na katedře veterinárních disciplín Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů působí již tři roky David Modrý. Profesně se věnuje různým aspektům parazitárních a dalších onemocnění zvířat, především pak přenosu infekcí mezi domácími a volně žijícími zvířaty a člověkem.
Grantová agentura zanedlouho vyhlásí své pravidelné granty. Objeví se mezi nimi však jedna novinka: Návratové granty. Ty umožní vědkyním a vědcům znovu nastartovat kariéru po jejím přerušení rodičovskou dovolenou či jinou péčí o závislou osobu. Jaká specifika budou tyto granty mít a jakou podporu poskytují rodičům samotné vědecké instituce?
Technologické centrum Praha vám v lednovém přehledu aktivit přináší informace o akcích uskutečněných i plánovaných. Najdete zde také odkaz na nové číslo časopisu Ergo, odkaz na rozhovor o získání grantů ERC a další novinky z Horizontu Evropa.
Milan Jirsa se na začátku ledna ujal vedení Grantové agentury ČR. Chce vypsat nové grantové soutěže? Jaká by podle něj měla být úspěšnost návrhů? A na co je hrdý ve své kariéře výzkumníka?
V době pandemie covid-19, kdy hygiena a dezinfekce hrály klíčovou roli, se zrodila myšlenka vytvořit projekt zaměřený na ochranu dotykových obrazovek před usazováním organických polutantů. Tato potřeba spojila akademickou sféru a průmyslové partnery v ambiciózním úsilí vyvinout inovativní technologii, která by zvýšila bezpečnost používání dotykových displejů.
Proč se některé skupiny společnosti radikalizují, a jiné nikoliv? Proč lidé podléhají informačním manipulacím a podrývají stabilitu jinak relativně fungujícího státu, ve kterém žijí? Odpovědi na tyto otázky hledá Markéta Kocmanová z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy mezi konkrétními lidmi. Výsledky výzkumů pak mohou hrát zásadní roli při nastavování opatření pro bezpečnější život.
Dokumentární film Zpátky na světlo je výsledkem spolupráce mezi Masarykovou univerzitou a VŠCHT Praha, která spojuje archeologii, traseologii a materiálový průzkum. Šárka Msallamová z VŠCHT Praha přispěla k odhalení původu bronzových artefaktů a jejich výrobních technologií, čímž přiblížila život našich předků.
Seznamte se s Violou Caminiti, inspirativní vědkyní bádající v oblasti životního prostředí, která se snaží proměnit odpad v příležitost. Viola miluje přírodu, a proto si vybrala studium environmentálních věd na Univerzitě Ca' Foscari v Benátkách. Rozhodla se, že bude měnit způsob, jakým přistupujeme k vedlejším průmyslovým produktům.
Na vylepšení algoritmů pro monitorování pohybu letadel, aut i chodců v blízkosti autonomních vozidel pracují v současnosti odborníci z FAV ZČU a Jižní Koreje. Vylepšení současných algoritmů přispěje ke zvýšení bezpečnosti provozu a bude mít přesah i do lékařství a biologie.
Strana 1 z 672