Ve dnech 14. a 15. července 2021 pořádá Studentská komora Rady vysokých škol (SK RVŠ) ve spolupráci s Evropskou radou pro doktorandy a mladé výzkumné pracovníky (Eurodoc) a Národní technickou knihovnou (NTK) jubilejní 20. ročník mezinárodní konference Eurodoc, která je zaměřená na zlepšení podmínek a kvality doktorského vzdělávání. Registrace je v plném proudu.
Konference se v České republice uskuteční vůbec poprvé, a to pod záštitou MŠMT, VŠCHT Praha a ČVUT. Bude se konat v hybridní podobně z Ballingova sálu Národní technické knihovny v Praze a účast na konferenci je bezplatná.
Hlavním tématem konference je kvalita doktorského vzdělávání, čímž navazuje přímo na 3. prioritní cíl Strategického záměru MŠMT pro oblast VŠ na období od roku 2021. V dnešní době se doktorandi jako začínající výzkumníci potýkají s nedostatečnými znalostmi např. o Open Science nebo etice a integritě ve výzkumu. Mezi evropskými institucemi vysokoškolského vzdělávání často chybí pro začínající výzkumníky podpora kariérního rozvoje ve formě přenositelných dovedností, podpora v oblasti duševního zdraví a sledování vývoje kariéry doktorandů. Tyto nedostatky mají zásadní vliv na efektivitu a kvalitu doktorského vzdělávání a vyžadují diskusi a změny. Česká republika se navíc ve srovnání s Evropou potýká s problémem příliš dlouhého doktorského studia (v průměru 5,5 roku) a nízké úspěšnosti doktorandů (pouze 40 % doktorandů dokončí doktorát a jen 7 % to zvládne v řádné době).
Konference si klade za cíl zodpovědět následující otázky: Jaké příklady dobré praxe existují pro doktorské vzdělávání v Evropě? Které aspekty přispívají ke kvalitní doktorské přípravě a jak je realizovat? A jak můžeme po získání titulu PhD posílit kariérní vyhlídky?
Pro odpověď na tyto otázky je konference rozdělena do šesti tematických sekcí:
#1: Doctoral training across Europe
#2: Professionalization of supervision
#3: Career development of Early-Career Researchers
#4: Implementing Open Science
#5: Promoting Research Integrity
#6: Mental health and work-life balance
V každé sekci představí dané téma 4 zástupci z různých koutů Evropy. Konferenci zahájí Pavel Doleček, náměstek pro řízení sekce vysokého školství, vědy a výzkumu, a dále budou následovat řečníci z předních evropských institucí a organizací jako je Evropská komise, EUA-CDE, Science Europe, PRIDE Network, Initiative for Science in Europe, EuroScience, F1000Research, MCAA, YAE a unijních projektů jako Path2Integrity, DocEnhance a Data Stewardship Wizard.
Po prezentacích bude následovat moderovaná diskuze a možnost pokládat otázky z publika. Součástí konference je i workshop o platformě CatRIS - Catalogue of Research Infrastructure Services, týkající se poskytovaných služeb, které nabízí výzkumné infrastruktury potenciálním uživatelům z akademické sféry i z průmyslu.
Všichni zájemci o danou problematiku jsou vítání.
Více informací je k dispozici na webu konference.
Registrace zde.
Zdroj: Eurodoc
- Datum od: 14.7.2021
- Datum do: 15.7.2021