Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Společnost alevia pořádá další ročník oblíbených letních škol. Pro vedoucí pracovníky veřejných vysokých škol se letos uskuteční v termínu od 27. do 29. srpna 2019 v Telči. Počet míst je omezen.

Letní škola je určena pracovníkům veřejných vysokých škol, kteří se přímo či nepřímo podílejí na řízení instituce. Letošní ročník je zaměřen především na prorektory / prorektorky, děkany / děkanky, kancléře/ kancléřky, předsedy / předsedkyně akademických senátů, další členy kolegií rektora a ostatní vedoucí pracovníky. Počet míst je omezen na 25 účastníků.

Lidé na různých manažerských postech veřejných vysokých škol si čím dál tím častěji pokládají otázku, zda a jakým způsobem je možné vysoké školy řídit. Veřejné vysoké školy patří bezesporu k organizacím s nejkomplikovanější právní regulací – jsou výzkumnými organizacemi ve smyslu evropských předpisů, poskytují veřejné služby, na které čerpají dotace, ale současně v rámci své vedlejší hospodářské činnosti nabízejí služby na trhu. Vysoká škola má sice právní subjektivitu, ale autonomie jednotlivých fakult a dalších součástí je v mezinárodním srovnání spíše nezvyklá. A v neposlední řadě je poměrně velkou výzvou řídit skupiny relativně nezávislých vědeckých a akademických pracovníků, kteří mají často specifické vnímání a vlastní výklad akademických svobod.

Veřejné vysoké školy a jednotlivé fakulty jsou významnými zaměstnavateli, zadavateli veřejných zakázek a správci rozpočtů srovnatelných s podniky či institucemi veřejné správy. Velikost vysokých škol, komplexnost činností a zvyšování nároků různých poskytovatelů klade obrovské nároky na administrativní zajištění hlavních činností.

Zamýšlíme se nad tím, jak zorganizovat věci, aby dávaly smysl, a klademe si mnohé otázky jako například: Mohou metody řízení ze soukromého sektoru fungovat na vysokých školách? A když ano, jaké a za jakých podmínek? Jak pomoci akademikům, aby dobře řídili složité organizace? Jaký je optimální vztah mezi rektorátem a fakultami? Jak si předávat informace? Jak spolu komunikovat? Jak motivovat pracovníky? Dají se vysoké školy řídit přes procesy?

První den budeme sdílet příklady dobré a špatné praxe na jednotlivých institucích. Druhý den se budeme věnovat projektovému řízení a aplikaci jeho principů do každodenní činnosti vysoké školy. Pro účastníky jsme připravili celodenní simulační hru. Tématem závěrečného třetího dne bude strategický výhled v oblastech vzdělávací činnosti a také se dotkneme Metodiky 2017+ a jejího dopadu na řízení vysokých škol.

ÚTERÝ 27. 8. 2019 - Zahájení, přestavení účastníků, Příklady dobré a špatné praxe
Pohled na způsob řízení, procesy, předávání informací a motivaci pracovníků na různých úrovních

STŘEDA 28. 8. 2019 - Projektové řízení a jeho principy
Celodenní simulační hra, praktické zkušenosti s řízením projektů se stanoveným rozpočtem a termínem, trénink manažerských dovedností

PM Consulting s.r.o.

ČTVRTEK 29. 8. 2019 - Strategický výhled vysokého školství
Moderovaný workshop

Hosté: Karolína Gondková (MŠMT), Jiří Nantl (CEITEC MUNI), další hosté v jednání

Facilitace, moderování: Aleš Vlk (alevia)

 

Více informací a registraci naleznete na webových stránkách společnosti alevia. Uzávěrka registrace je do 28. 6. nebo do vyčerpání kapacity. Při registraci do 17. 5. platí zvýhodněná cena.

 

Zdroj: alevia


V termínu od 20. do 22. srpna pořádá alevia v Telči také letní školu pro manažery výzkumných organizací a zástupce center transferu technologií. Více informací naleznete zde.

  • Zdroj: alevia
  • Zdroj: VědaVýzkum.cz
  • Datum od: 27.8.2019
  • Datum do: 29.8.2019
Kategorie: Akce
 

Kalendář akcí