Každý třetí projekt získal vědecké ocenění, každý čtvrtý vyprodukoval alespoň jeden patent. Výsledky prestižního grantového programu Future and Emerging Technologies (FET), který se zaměřuje na základní výzkum s průlomovým potenciálem a významnými technologickými a společenskými dopady, dokazují špičkovou úroveň podpořených projektů.
Program FET, který je v rámci Horizontu 2020 jeden z nejprestižnějších, byl podroben analýze ve výzkumném projektu FET Traces, jehož výstupem je publikace Visionary and collaborative research in Europe: Pathways to impact of use-inspired basic research. V ní výzkumníci dokazují, že projekty podpořené programem FET v letech 2007-2014 mají významný vliv na produkci znalostí, ekonomiku, lidi i společnost. O to víc může Českou republiku těšit fakt, že se čeští vědci dokáží v takových programech prosadit – čtěte zde a zde.
Publikace zkoumá projekty nejen bibliometricky, ale i prostřednictvím online průzkumu a případových studií. Závěry hovoří o výrazném vlivu v několika oblastech. Dle analýzy lze již nyní pozorovat výrazný dopad projektů v oblasti produkce znalostí. To dokazuje například míra projektů, v nichž se pracovalo s radikálně novými myšlenkami (takové, které dosud nebyly obsahem žádné vědecké práce) - ta dosahuje 83 %. Známkou kvality vyprodukovaných publikací, kterých bylo více než 4 000, je jejich časté zařazování do nejlépe hodnocených časopisů, jako jsou Science nebo Nature.
V oblasti vlivu na lidi byla například zjištěna v 68 % případů vysoká úroveň interdisciplinarity. V ekonomické oblasti zjistili autoři vysokou úroveň spolupráce s průmyslem, kde na 40 % projektů spolupracoval alespoň jeden partner z tohoto sektoru. Čtvrtina z analyzovaného vzorku (zhruba 220 projektů) získala alespoň jeden patent. Přestože okamžitý vliv na společnost nebyl od projektů očekáván, 17 % výzkumníků v podporovaných projektech sdělilo analytikům, že jejich výzkum měl přímé sociální dopady.
Mezi problémy je uváděna vysoká míra neúspěšnosti žádostí v programu FET, která může odrazovat i excelentní vědce. Publikace také naznačuje, že by si program zasloužil větší finanční podporu. Celkově vyznívá hodnocení projektů, ze kterých téměř třetina získala nějaké vědecké ocenění, velmi pozitivně.
Celá publikace je k dispozici zde.
Autor: Vědavýzkum.cz (NS)
Zdroj: FET traces
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz