Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Celkem 55 převážně evropských vědců si rozdělí osm a čtvrt milionu eur na ověření výsledků svého výzkumu financovaného Evropskou výzkumnou radou (ERC). Ve druhém letošním kole výzvy ERC Proof of Concept byli již tradičně nejúspěšnější žadatelé z Německa, Velké Británie a Francie.

ercpoc

Z osmi úspěšných projektů se mohou radovat žadatelé v Německu, Francii a Velké Británii. Úspěšní byli také vědci z nizozemských (7), španělských nebo belgických (po 6) výzkumných institucí. Ze zemí EU 13 tentokrát ve výzvě neuspěl nikdo.

Ani Česká republika mezi úspěšnými řešiteli aktuální výzvy žádného zástupce nemá. Zatím jediný grant tohoto typu tak v Česku získal Michael Otyepka z Univerzity Palackého v Olomouci ve výzvě roku 2019. V první letošní výzvě pak uspěl také Michael J. Bojdys, který před svým aktuálním působištěm na Humboldtově univerzitě v Berlíně bádal i na Univerzitě Karlově.

Podpora je určena na rozvoj komerčního či společenského potenciálu výsledků výzkumu, který již byl Evropskou výzkumnou radou financován. Částka 150 tisíc eur může být využita na průzkum trhu, ochranu duševního vlastnictví nebo třeba technické ověření výsledků v praxi. Na rozdíl od ostatních grantových výzev ERC jsou výsledky Proof of Concept grantů vyhlašovány třikrát ročně.

„Výzkum dokáže být revoluční ve vytváření nových znalostí, ale jejich přenášení do společnosti a ekonomiky může být obtížné. Evropská unie je tu od toho, aby tuto propast pomáhala překlenout,“ uvedla při této příležitosti evropská komisařka pro inovace, výzkum, kulturu, vzdělání, mládež a sport Maryia Gabriel.

Výsledky výzvy okomentoval také staronový prezident Evropské výzkumné rady Jean-Pierre Bourguignon, který se vedení instituce ujal teprve v pondělí. „Je mi ctí, že jedním z mých prvních úkolů po návratu do funkce je vyhlášení těchto výsledků, které dokazují, že fungování ERC nebylo během pandemie koronaviru nijak ohroženo,“ uvedl.

Seznam všech podpořených projektů naleznete zde.

 

https://www.youtube.com/watch?v=XEqRvi-hurc

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JS)

Zdroj: ERC

 

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Vědavýzkum.cz
Kategorie: Granty a dotace