Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Světová organizace duševního vlastnictví (WIPO) zveřejnila výroční zprávu Světové indikátory duševního vlastnictví 2017. Z ní vyplývá, že za rok 2016 bylo podáno nejvíc patentů, ochranných známek a průmyslových vzorů. Jednoznačným globálním lídrem je Čína.

Statistika obsahuje zhruba 160 ukazatelů, které znázorňují údaje ze 150 úřadů průmyslového vlastnictví z celého světa. V letošním vydání jsou poprvé zahrnuty rovněž statistiky týkající se zeměpisných označení 54 národních/regionálních úřadů, které sdílely své údaje s WIPO. V roce 2016 bylo na celém světě celkem podáno víc než 3,1 milionu patentů, což je o 8,3 % víc než předchozí rok. Počty patentů tak stabilně stoupají už sedmý rok v řadě. Víc než o 16,4 % stoupl také počet ochranných známek a o více než deset procent vzrostl počet průmyslových vzorů. Výrazný podíl na tom má Čína.

mapa patenty

Zdroj: WIP Indicators 2017

Čínský patentový úřad (SIPO) za rok 2016 dosáhl nejvyššího počtu podaných patentových přihlášek (víc než 1,3 milionu). Na druhém místě skončily Spojené státy americké, na třetím místě Japonsko. Mezi pět úřadů s nejvyšším počtem podaných patentových přihlášek se umístil ještě korejský patentový úřad (KIPO) a ten evropský (EPO). V počtu patentů na hlavu ale Čína skončila až pátá. Žebříček nejvyššího počtu patentů na hlavu vede Německo. Nečekaně výrazný podíl žen mezi žadateli o patenty má například Rusko, Mexiko, USA, Španělsko nebo Brazílie. Autoři zprávy to vysvětlují větší množstvím patentů z oblasti věd o živé přírodě, kde je obecně větší podíl žen.

Od roku 2001 počet přihlášených ochranných známek vzrostl trojnásobně. Ze sedmi milionů za rok 2016 jich Čína podala přibližně 3,7 milionu. Na druhém místě v počtu ochranných známek skončily USA, za nimi Japonsko, EU a Indie. Výrazný růst zaznamenaly také Rusko, Velká Británie a Vietnam. Ke konci roku 2016 tak bylo na světě zapsaných celkem 39,1 milionů ochranných známek. O 10,4 % vzrostl za rok 2016 také počet průmyslových vzorů, z nichž více než polovina připadá na vrub Číně. Druhé místo v počtu registrovaných průmyslových vzorů získal Evropský patentový úřad (EPO), za ním skončil ten korejský, německý a turecký.

Podívejte se také na tiskovou konferenci, kde byly výsledky výroční zprávy zveřejněny.

https://www.youtube.com/watch?v=my37FmxQU1c

Celou publikaci najdete zde.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JT)

Zdroj: World Intellectual Property Indicators 2017

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Vědavýzkum.cz