Odstartoval šestý ročník soutěže PowerUp!, kterou pořádá společnost InnoEnergy. Startupy, začínající firmy či malé a střední podniky ze střední a východní Evropy, které působí v oblasti energetiky, mají šanci získat cenu ve výši 65 tisíc eur, titul Start-up roku nebo mentoring a přístup k dalšímu financování.
Ve hře jsou i několikamilionové investice, které inovativním firmám pomohou s rozvojem podnikání a se vstupem na mezinárodní trhy. Soutěž, která je součástí programu PowerUp! Výzvy, je určena především start-upům, které se zaměřují na oblast energií, čistých a chytrých technologií a smart city, ale je otevřena i jiným inovativním nápadům.
„Soutěž zvyšuje šanci na úspěch start-upů a umožňuje růst scale-upů a SME, a to pomocí finančních investic, pomocí know-how expertů z oboru a pomocí podpory široké sítě partnerů,“ říká Jan Kubalík, CEO společnosti DEX Innovation Centre, která je českým partnerem projektu PowerUp! InnoEnergy.
Firmy a jejich projekty mají šanci vyhrát až 65 000 eur a titul „Start-up roku“, potažmo přístup k dalšímu financování. Finance, které podpoří další rozvoj firmy, jsou však jen jedním z potenciálních přínosů účasti v soutěži PowerUp!.
Mezi další výhody patří účast na tréninkových Business Bootcampech. Ty jsou vedené uznávanými mezinárodními byznys mentory, kteří budou startupům pomáhat například s přípravou prezentace pro panel investorů a expertů z oblasti průmyslu, či je zasvětí do pravidel ochrany duševního vlastnictví. Účastníci si tak vylepší své prezentační dovednosti, ověří si životaschopnost svých nápadů a modelů a budou mít možnost je korigovat podle očekávání trhu.
Řada úspěšných výherců
Jeden z nejlepších příkladů investic InnoEnergy je společnost Northvolt, dominantní evropský výrobce lithiových baterií, jehož současná hodnota je odhadována na 1,6 mld. eur. Firma přitom vznikla teprve v roce 2016. O úspěchu a dalším potenciálu firmy svědčí i fakt, že nedávno získala od Evropské investiční banky 350 milionů eur a buduje dvě továrny na výrobu baterií, které budou pro svůj provoz využívat energii z obnovitelných zdrojů.
Z tuzemských subjektů v PowerUp! Výzvě uspěla například společnost VIA ALTA, jež se zabývá zpracováním tříděného odpadu. Ocenění získala za technologii MULTIFER, která slouží k přeměně biologického odpadu na biopalivo. Využívá k tomu aerobního kvašení a biologického zpracování pomocí nízko-potenciálního fermentačního tepla. V roce 2018 uspěl také startup Neuron Sound, který vyvinul technologii na bázi umělé inteligence, schopnou díky rozsáhlé neuronové síti rozumět zvukovým a vibračním signálům a následně odhalovat různé odchylky a poruchy ve strojích.
Termín pro podání přihlášek je 5. března 2020. Přihlásit se lze přes stránky soutěže zde.
https://www.youtube.com/watch?v=pJ9kJhJBDXI&feature=youtu.be
Autor: Vědavýzkum.cz (JT)
Zdroj: PowerUp!
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz