V Lucemburku byly oznámeny výsledky posledního kola výzev na evropské továrny pro umělou inteligenci neboli AI Factories. Mezi úspěšné žadatele patří i Česká republika, potažmo konsorcium šesti partnerů vedené VŠB – Technickou univerzitou Ostrava. V rámci Czech AI Factory, jak se česká AI továrna jmenuje, bude pořízen velmi výkonný superpočítač pro AI výpočty a vznikne balíček služeb poskytovaný odborníky konsorcia.
Obojí bude sloužit malým a středním podnikům, průmyslu i institucím veřejného a výzkumného sektoru. Do projektu je za ČVUT v Praze významnou měrou zapojený Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC ČVUT).
Výzvy na AI Factories byly ve třech kolech vypsány společným evropským podnikem EuroHPC. EuroHPC JU je právní a finanční subjekt, který sdružuje Evropskou unii, zúčastněné státy a soukromé subjekty s cílem koordinovat úsilí a spojovat zdroje s ambicí učinit Evropu světovým lídrem v oblasti superpočítačů, kvantových počítačů a umělé inteligence. Šest nových AI Factories se připojí k 13 již dříve vybraným a vytvoří tak propojenou síť AI center, která budou připravena podporovat inovace v oblasti AI v celé Evropě. Každá AI Factory bude fungovat jako jednotné kontaktní místo, které startupům, malým a středním podnikům, průmyslu, veřejným organizacím a výzkumným pracovníkům v oblasti AI nabídne komplexní podporu při nasazování AI nástrojů, správě a zpracování datových sad, přístup k výpočetním prostředkům optimalizovaným pro AI, poskytování školení a transferu technické znalosti, jakož i podporu nových talentů.
„Úspěch Czech AI Factory je významným milníkem nejen pro VŠB – Technickou univerzitu Ostrava, ale i pro celý český inovační ekosystém. Potvrzuje, že dlouhodobé investice do výzkumné infrastruktury, mezinárodních partnerství a rozvoje digitálních kompetencí přinášejí hmatatelné výsledky. Díky novému superpočítači a odbornosti našich partnerů činí Česká republika rozhodný krok k tomu, aby se stala aktivním přispěvatelem evropské excelence v oblasti umělé inteligence. Jsme hrdí na to, že právě Ostrava bude stát v centru této proměny,“ řekl Igor Ivan, rektor VŠB – Technické univerzity Ostrava.
Přečtěte si také

Zatímco Spojené státy a Čína dominují vývoji umělé inteligence díky investicím a technologickým gigantům, Evropa se snaží náskok dorovnat prostřednictvím výzkumu, strategických iniciativ, budování supervýpočetní infrastruktury i regulace skrze AI Akt, jehož českou implementaci právě připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu. Česká republika ale nezůstává pasivní ani v dalších, nelegislativních oblastech – buduje infrastrukturu, vzdělávání, snaží se o podporu inovací, rozvoj talentů a bezpečnost.
Od Czech AI Factory k Czech AI Gigafactory?
Czech AI Factory (CZAI) bude podporovat rozvoj a zavádění umělé inteligence v Česku se zaměřením na praktické aplikace, technologickou infrastrukturu a rozvoj dovedností. Jejím cílem pak bude umožnit hlubší integraci českého AI ekosystému do evropské sítě AI Factories a dalších AI iniciativ. Toto přirozeně povede ke zvýšení mezinárodní kredibility a posílení šance k možnému umístění jedné z evropských AI GigaFactories právě v Česku.
Jádrem projektu je KarolAIna, nový superpočítač optimalizovaný pro úlohy spojené s umělou inteligencí, který staví na zkušenostech s EuroHPC petascale systémem Karolina hostovaném a provozovaném národním superpočítačovým centrem IT4Innovations. Nový superpočítač KarolAIna bude postaven přibližně na 340 nejmodernějších AI čipech, které poskytnou celkový výkon dosahující 850 PFlop/s v běžných AI operacích. KarolAIna bude sloužit průmyslu, veřejné správě, výzkumným týmům i startupům a poskytne pokročilý výpočetní výkon potřebný pro trénování, nasazování a experimentování s AI modely.
„V případě zájmu ze strany malých a středních firem bude přístup k výpočetní a datové infrastruktuře poskytován v rámci EuroHPC části zcela zdarma. Přístupové mechanismy jsou popsány na stránkách EuroHPC JU a podléhají jim všechny AI Factories. Stejně tak budou výpočetní prostředky zdarma poskytovány české akademické obci a veřejné správě," říká Vít Vondrák, ředitel IT4Innovations a koordinátor Czech AI Factory (CZAI).
Se zprovozněním superpočítače KarolAIna se počítá do konce roku 2026 či začátkem roku 2027.
„Získání AI Factory pro Českou republiku je velmi důležitým krokem, který nás významněji dostává na mapu AI v Evropě. V rámci CZAI budeme respektovat národní specifika při nasazování nástrojů umělé inteligence do firem, veřejného sektoru i výzkumu. Superpočítač KarolAIna se stane vlajkovou lodí AI infrastruktury České republiky, který nám umožní obsluhovat neustále narůstající požadavky našich uživatelů v oblasti umělé inteligence. Spojení pokročilé infrastruktury, softwarových nástrojů, bezpečných datových prostředí, týmu expertů a koordinovaných školicích a vzdělávacích aktivit urychlí zavádění umělé inteligence do praxe i výzkumu, přispěje k naplňování národních a evropských digitálních strategií a podpoří inovace, hospodářský růst a společenský prospěch,“ doplnil Vít Vondrák.
Od zavádění AI v průmyslu, přes energetiku a dopravu po vývoj léčiv
Konsorcium CZAI vede VŠB – Technická univerzita Ostrava ve spolupráci s Českým vysokým učením technickým v Praze, International Neurodegenerative Disorders Research Center, Univerzitou Karlovou, Ústavem organické chemie a biochemie Akademie věd ČR a Vysokým učením technickým v Brně. Odborníci z těchto renomovaných institucí budou poskytovat svou expertizu v mnoha oblastech. Podpoří zavádění AI v průmyslu, zejména integraci do výroby, snižování prostojů, využití digitálních dvojčat a robotiky. V zdravotnictví a přírodních vědách se zaměří na vývoj léků, molekulární design a podporu klinického rozhodování. Energetika získá nástroje pro predikci, optimalizaci toků a diagnostiku, což urychlí přechod k udržitelným systémům. Veřejná správa využije AI ke zefektivnění procesů a online služeb. V kyberbezpečnosti bude kladen důraz na pokročilou detekci a obranu. Další oblastí je doprava, kde AI podpoří autonomní vozidla, chytrou infrastrukturu a legislativní rámce.
„Czech AI Factory zásadně promění způsob, jakým bude v České republice efektivně rozvíjena a využívána umělá inteligence. Projekt bude nejen poskytovat špičkovou výpočetní infrastrukturu, ale otevře nové příležitosti pro nejrůznější subjekty napříč ekonomikou i společností, včetně zcela nového okruhu uživatelů, a to díky široké nabídce AI služeb. Ty budeme rozvíjet společně s dalšími partnery pro celou řadu aplikačních oblastí – od průmyslové výroby, energetiky a zdravotnictví přes veřejnou správu a kyberbezpečnost až po mobilitu budoucnosti. To vše v rozsahu, který by bez Czech AI Factory nebyl možný. Jsem rád, že CIIRC ČVUT bude hrát v těchto aktivitách klíčovou roli i díky našemu zázemí a rozsáhlým zkušenostem s propojováním špičkového výzkumu s reálnými aplikacemi. Očekáváme přelomový krok k tomu, aby se Česko stalo nejen uživatelem, ale i tvůrcem evropské suverénní a důvěryhodné umělé inteligence,“ řekl Vladimír Mařík, vědecký ředitel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze (CIIRC ČVUT).
Celkové náklady na Czech AI Factory jsou téměř 1 miliarda Kč (40 miliónů eur). Polovina těchto prostředků je hrazena z EuroHPC JU, které bude čerpat 50 % výpočetního času superpočítače KarolAIna a navazujících AI služeb, a 50 % přispěje Česká republika. Účast v EuroHPC JU včetně spolufinancování společných aktivit zajišťuje MŠMT. Vzhledem ke strategickému významu a multidisciplinárnímu charakteru Czech AI Factory však centrum předpokládá, že by se na spolufinancování mohly podílet i další resorty.
Zhruba polovina prostředků připadne na pořízení superpočítače KarolAIna a jeho provoz, zbývající finance budou sloužit pro poskytování služeb klientům Czech AI Factory. V rámci CZAI vzniknou také dva AI kampusy – jeden v Praze a druhý v Brně. Tato studentská kontaktní místa budou určena pro podporu mladých talentovaných odborníků a doplní AI kampus v Ostravě, který již nyní vzniká v rámci LUMI AI Factory.
A právě s LUMI AI Factory byla Česká republika úspěšná již v prvním kole výzev v loňském roce, kdy byla vybrána tato dosud největší evropská továrna na umělou inteligenci. LUMI AI Factory navazuje na úspěšné konsorcium LUMI, které provozuje jeden z nejvýkonnějších evropských superpočítačů, do něhož je prostřednictvím národního superpočítačového centra IT4Innovations zapojena také Česká republika. Díky tomuto partnerství se Česká republika podílí na všech aktivitách LUMI AI Factory s cílem využívat ty vůbec nejvýkonnější výpočetní a datové prostředky v oblasti AI, které plánuje konsorcium od roku 2027 provozovat ve finském Kajaani.
- Autor článku: ne
- Zdroj: VŠB - Technická univerzita Ostrava
