Společnost NenoVision vstoupila zhruba před třemi lety na trh s mikroskopy se svým vlastním atomarním zařízením LiteScope, které umožňuje trojrozměrné zobrazování. Nyní zástupci brněnské společnosti Y Soft oznámili záměr investovat do NenoVision 20 miliónů korun díky své nové investiční platformě. NenoVision je historicky prvním spin-offem CEITEC VUT.
Příběh firmy NenoVision a jejího produktu představuje ukázku současných progresivních postupů v oblasti výzkumu a vývoje. Jejich LiteScope je konstruovaný mikroskop atomárních sil, který rozšiřuje možnosti elektronového mikroskopu. Díky zařízení je možné obraz sestavovat postupně, bod po bodu v řádu nanometrů. Obraz je také možné vidět trojrozměrně, což samostatný elektronový mikroskop nedokáže.
Do společnosti se rozhodla investovat brněnská společnost Y Soft Václava Muchny, která od roku 2014 provozuje vlastní start-upový fond Y Soft Ventures. Díky jejich investici by se mělo podařit posílit mezinárodní obchod, marketing a vyvinout nové komponenty a nové aplikace.
Společnost NenoVision věří, že vliv výzkumného prostředí na vznik tak unikátního nápadu a posléze funkční výrobek byl zásadní: „Výzkumné prostředí CEITEC zapůsobilo nejen synergickým efektem pro krystalizaci vědeckého nápadu, ale také umožnilo získat zakladatelům potřebné vědomosti a zkušenosti. Vše podtrhuje široce pojatý koncept výzkumu, rozsáhlá mezinárodní spolupráce a vzájemné kontakty vědců, koncentrované v tomto vědeckém institutu. I to podpořilo vznik nápadů a založení firem jako je NenoVision,“ uvedl Jan Neuman, jeden ze zakladetelů NenoVision, který v minulosti na CEITEC VUT působil i jako vedoucí oddělení pro podporu vědy.
Mimo CEITEC vzniku NenoVision pomohlo Vysoké učení technické v Brně a Jihomoravské inovační centrum.
Autorka: Kateřina Vlková
Zdroj: CEITEC
- Autor článku: ne
- Zdroj: CEITEC