Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Agentura CzechInvest pořádala koncem května 2022 v Royal Theatre konferenci s názvem Výzvy startupového a inovačního prostředí v ČR. Pilotní ročník odstartovali odborníci, mentoři a investoři věnující se startupové problematice v Česku. Můžete se podívat na záznam z celé akce, který je dostupný online.

20220620Czechinvest

Konference se uskutečnila v rámci vyhlášení soutěže CzechInvest Startup Challenge. Jejím cílem bylo popsat aktuální stav startupového a inovačního ekosystému a hledat řešení, co zlepšit. Celý záznam si můžete přehrát zde.

Sérii panelových diskuzí otevřel Vít Horký z Czech Founders a Markéta Přenosilová za agenturu CzechInvest v panelu s názvem Světlé zítřky českého startupového ekosystému. „Český stát ne vždy ví, jaká je specifičnost startupů a co přesně by potřebovaly. Přitom tyto firmy nabízí příležitost posunout tuzemsko na technologickou špičku,“ říká Horký.

Téma Současnost a budoucnost tech talentu v Česku rozebrali Matěj Matolín z Impulse ventures, Pavel Kordík, proděkan FIT ČVUT a Jan Kopkáš z Brno Expat Centrum. Panel v režii agentury CzechInvest moderovala Tereza Huczalová: „Věřím, že o tomto tématu uslyšíme čím dál tím častěji, protože hraje naprosto zásadní roli. Technologie, inovace, skvělé nápady – tato budoucnost začíná u lidí!“

O tom, jak co nejefektivněji podpořit spin-offy na akademické půdě, diskutovali Eva Janouškovcová ze společnosti Transfera.cz, Michal Pohludka z CUIP/ GeneSpector Innovations a Jiří Krechl za CzechInvest. Trojice řečníků poukazovala především na prosazování akademického výzkumu v tržním prostředí a transferu technologií. „Legislativně transferu nebrání nic, to je rozšířený omyl. Aby měl však tento systém nějaký smysl musí být na straně výzkumu originalita a pak musí fungovat efektivní mechanismus, který tento nápad přenese do praxe, což s sebou zahrnuje třeba i špičkové právní služby a někoho, kdo nápad dobře zhodnotí na trhu,“ dodává Jiří Krechl, který se věnuje rozvoji spin-offů v agentuře CzechInvest.

Praxi zaměstnaneckých akcií v Česku a ve světě představili Tomáš Ditrych z Mavericks Legal a Richard Novák z OmniCrane, panel moderoval advokát Petr Horáček. „Z praxe advokáta vidím, že všechny české startupy, které obsluhujeme, chtějí nebo mají motivační program pro zaměstnance, a to je odpovědí na otázku, jestli jsou tyto programy potřeba,“ řekl v diskuzi Tomáš Ditrych.

Tématem venture kapitál a financování inovací pak uzavřeli konferenci Ondřej Bartoš z Credo Ventures, Šíma Pavel za Bound & Roivenue a Jaromír Zahrádka z i&i Prague a i&i Biotech Fund. Diskutující panelem provedl Ondřej Homola z Nation 1 VC.

„Česká republika stojí před řadou výzev, kterým musí v nejbližších letech čelit, aby dokázala udržet krok s technologicky vyspělým světem, a proto je potřeba řešit tato témata společně, což byl jeden z hlavních cílů konference,“ shrnula konferenci Beáta Vörösová, ředitelka Odboru startupů v agentuře CzechInvest.

 

Zdroj: CzechInvest 

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: CzechInvest