Na přípravě strategie se měl podílet více než třicetičlenný expertní tým. Výsledkem je dokument, který se skládá z devíti kapitol – klíčových pilířů pro jednotlivé oblasti. Ty obsahují východiska, cíle a nástroje, které mají vést k jejich naplnění. Každý pilíř má také přiřazené instituce, které mají nést odpovědnost za plnění cílů.
„Myslíme si, že tento materiál představuje nejodvážnější strategický plán posledních let s velkým kompetenčním přesahem. Na jeho vzniku se podílel tým více než 30 osobností z řad podnikatelů, vědců, akademiků i pracovníků veřejné správy. Vůbec poprvé tak byla dosažena shoda všech stran, počínaje Akademii věd, přes rozhodující vysoké školy, ministerstva, hlavní zástupce všech podnikatelských subjektů až po výzkumné organizace a konkrétní vysoce inovativní velké i malé firmy,“ uvedl k jejímu schválení předseda vlády Andrej Babiš.
Jedním ze zásadních cílů strategie je významné zvýšení podílu výdajů na výzkum a vývoj na HDP. „Pokud máme dosáhnout hranice 2,5 či dokonce tří procent HDP, tak to nepůjde jinak než silnou podporou podnikatelských zdrojů – ty do toho musíme dostat 'pákovým efektem', přes odpočty na výzkum či investiční pobídky,“ uvedl na toto téma v rozhovoru pro dnešní Lidové noviny místopředseda Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) Karel Havlíček.
Dle pondělního usnesení vlády by měla RVVI kromě koordinace Inovační strategie také ve spolupráci s garanty jednotlivých oblastí pravidelně vyhodnocovat její naplňování. Vláda dále uložila ministrům, aby při přípravě všech koncepčních a strategických materiálů svého rezortu respektovali Inovační strategii a projednali jejich soulad s RVVI.
Finální text inovační strategie naleznete v příloze.
Vědavýzkum.cz (JS)
Zdroj: RVVI, Úřad vlády
Komentář Lukáše Kačeny k nové Inovační strategii si můžete přečíst zde. Nad tím, jak Česko nasměřovat k pozici jednoho z inovačních lídrů Evropy, se nedávno zamýšlel také Jiří Nantl zde.