Na podzim by měla být představena hospodářská strategie, která má například ukazovat změny ve struktuře energetiky či dopravy až do roku 2030. Strategie vzniká ve spolupráci Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a Národní ekonomické rady vlády (NERV). Činnost tohoto expertního týmu, který pracoval už v letech 2009 až 2013 při finanční krizi, byla letos v dubnu obnovena v novém složení.
Nyní se NERV věnuje například konkurenceschopnosti českého hospodářství a připravuje doporučení u strategických dokumentů.
Cílem NERV bude nyní hlavně spolupráce na přípravě hospodářské strategie do roku 2030, která by měla být mimo jiné předložena i Evropské komisi jako podklad pro čerpání 182 miliard korun z fondu Evropské unie pro pomoc ekonomikám zasaženým koronavirovou krizí. ČR by mohla začít čerpat peníze příští rok v létě. Peníze získané z EU by se měly využít zejména na digitalizaci, vzdělávání, zdravotnictví a ke zvýšení energetické účinnosti.
Strategie bude navazovat na v loňském roce schválenou Inovační strategii České republiky 2019-2030: Czech Republic – The Country for The Future. Hospodářská strategie bude rovněž propojena s Národním investičním plánem.
Nicméně v současném nelehkém období je důležité řešit nejen dlouhodobou strategii, ale i aktuální problémy vzniklé v souvislosti s pandemií. Členové NERV proto zároveň informovali také o možnostech ohledně oživení ekonomiky v podobě podpory nezaměstnanosti a soukromé spotřeby. Navrhují mimo jiné podporu nízkopříjmových skupin, například rozšířením okruhu rodin, které mají nárok na přídavek na dítě. Dále by měli lidé, kteří kvůli pandemii přišli o práci, získat podporu pro možnou rekvalifikaci. Zároveň by měl být v ekonomice dlouhodobě zákonem ukotven tzv. kurzarbeit. Podpora v nezaměstnanosti by mohla být podle NERV z předkrizové mzdy. Mezi další návrhy členové NERV zařadili také možné změny zákonů kvůli daňovému zvýhodnění firemních investic. Mohly by se tak zvýšit limity odpisů, jedná se i o zkrácení odpisového období nebo zavedení mimořádných odpisů majetku.
NERV a MPO připravují také plán k podpoře nových technologických firem. ČR v tomto ohledu zaostává za lídry ze západní i střední Evropy. Zjednodušit by se mělo financování mladých společností rizikovým kapitálem, měl by se rozšířit mandát Českomoravské záruční a rozvojové banky v investiční oblasti nebo systém R&D pobídek pro univerzity.
Zdroj: The Country For The Future
Foto: archiv Úřadu vlády ČR
- Autor článku: ne
- Zdroj: The Country For The Future