Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Asociace výzkumných univerzit ČR vyjadřuje zásadní nesouhlas s rozhodnutím vlády o snížení rozpočtové kapitoly na vědu a výzkum, kterou předložilo Ministerstvo financí ČR.

UK 9863 version1 uk avu cr cz black 269 140Ve vládou odsouhlaseném rozhodnutí je místo Radou vlády pro výzkum, vývoj a inovace avizovaného prorůstového vývoje navrženo nominální snížení rozpočtu z původní částky 39,3 mld. Kč na 36,1 mld. Kč. tj. jedná se pokles o zhruba čtyři procenta, aniž by byla zohledněna reálná inflace dále prohlubující tento propad.

Snížení plánovaných financí v dané kapitole je v rozporu s předchozími dohodami a prohlášeními (například Memorandu o podpoře výzkumu, vývoje a inovací v ČR), kdy se příslušné státní instituce zavázaly či přihlásily k podpoře vědecko-výzkumné činnosti na pracovištích AV ČR a na vysokých školách s cílem garantovat jejich dlouhodobou institucionální stabilitu. Bez prorůstového finančního výhledu nelze posílit jejich postavení na mezinárodním poli ani prohloubit spolupráci s českým průmyslovým sektorem. Snížením rozpočtové částky jednoznačně dojde k omezení aktivit české výzkumné infrastruktury jakožto významné součásti infrastruktury státu. Zároveň se jedná o významný a již nyní vyslaný signál směrem k výzkumným pracovníkům těchto institucí i k potenciálním kvalitním zájemcům o zaměstnání v nich. Ohrožení lidského kapitálu výzkumných institucí bude mít dlouhodobější negativní dopady, než je roční rozpočtové období. Mají-li české výzkumné univerzity stejně jako ústavy AV ČR obstát v mezinárodní konkurenci svými výsledky a výstupy, musí být konkurenceschopné v podmínkách, které nabízejí svým současným výzkumníkům i při výběru nových uchazečů v mezinárodních konkurzech.

Asociace výzkumných univerzit proto s navrženým dokumentem a se snížením rozpočtu zásadně nesouhlasí a dále upozorňuje na to, že Česká republika a celá naše společnost prošla – a stále prochází – vážnou krizí v důsledku pandemie koronaviru, kdy se ukázalo, jak klíčové a nepostradatelné právě vědecko-výzkumné infrastruktury jsou. Byly to a jsou to právě ony, které umožňují efektivně čelit akutnímu epidemickému nebezpečí a pomáhat při jeho řešení i při potřebném posílení moderní ekonomiky založené na znalostech a nových technologiích.

Významné vědecké instituce jsou toho názoru, že i ve světle stále probíhající koronavirové krize nelze dopustit, aby česká věda a výzkum byly pro příští léta oslabeny, a to i vzhledem k tomu, že Evropská unie a další významné státy světa se ve svých rozvahách a ve svých strategiích ubírají právě opačným směrem k posílení role vědy, výzkumu inovací.

 

 

Tomáš Zima, rektor Univerzity Karlovy
Martin Bareš, rektor Masarykovy univerzity
Pavel Matějka, rektor Vysoké školy chemicko-technologické v Praze
Martin Procházka, rektor Univerzity Palackého v Olomouci
Vojtěch Petráček, rektor Českého vysokého učení technického v Praze

 

Zdroj: Asociace výzkumných univerzit ČR


ASOCIACE VÝZKUMNÝCH UNIVERZIT ČR

Asociaci výzkumných univerzit tvoří Univerzita Karlova, Masarykova Univerzita, Univerzita Palackého v Olomouci, České vysoké učení technické v Praze a Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, které jsou ve skupině nejlépe hodnocených českých univerzit. Cílem Asociace je sdružení sil k posílení mezinárodní konkurenceschopnosti českého univerzitního prostředí a zlepšení pozice špičkových českých univerzit ve světových žebříčcích. Společnou aktivitou Asociace je příprava a implementace organizačních, rozpočtových i legislativních opatření a systémových změn v souladu s nejlepšími evropskými trendy. Misí Asociace je cesta k excelenci českého vysokého školství a posílení české národní vzdělanosti, národní kultury i udržitelné ekonomiky přinášející harmonii lidské civilizace s přírodním prostředím.

 

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Asociace výzkumných univerzit ČR