Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Těsně před koncem roku 2024 se podařilo EU a Švýcarsku úspěšně dokončit vyjednávání o asociaci k programům Horizont Evropa a EURATOM. K podpisu asociační dohody by mělo dojít v průběhu roku 2025. Následně se švýcarské entity budou moci plnohodnotně účastnit výzev ve všech 3 pilířích Horizontu.

„Přidružení Švýcarska k programům Horizont Evropa a Euratom posouvá dlouhodobou spolupráci mezi Švýcarskem a Evropskou unií na vyšší úroveň. Tato posílená spolupráce umožní evropským výzkumným a inovačním komunitám těžit z širšího fondu talentů a vědecké excelence. Vítám tento velmi pozitivní vývoj, který následně zlepšuje odolnost, prosperitu, konkurenceschopnost a blahobyt Evropy,“ řekla eurokomisařka pro startupy, výzkum a inovace Ekaterina Zaharieva.

Přidružení třetích zemí k rámcovému programu EU pro výzkum a inovace je nejužší formou mezinárodní spolupráce ve výzkumu a inovacích mezi Unií a zeměmi mimo EU. Po podpisu přidružení umožní švýcarským výzkumníkům a organizacím získat finanční prostředky a účastnit se programu za stejných podmínek jako subjekty z členských států EU.

Švýcarsko je dlouholetým partnerem EU ve spolupráci v oblasti výzkumu a inovací. Švýcarští výzkumníci a inovátoři se účastní rámcových programů EU pro výzkum a inovace od roku 1987. Ve stejném roce vstoupila v platnost Dohoda o vědě a inovacích mezi EU a Švýcarskem. Po období částečného přidružení se Švýcarsko v lednu 2017 připojilo ke všem částem programu Horizont 2020.

Švýcarsko je silně zapojeno do většiny evropských programů, včetně CERNu, Evropské kosmické agentury, COST a EUREKA. Bylo také přidruženo k celému programu Euratom pro výzkum a odbornou přípravu na období 2020–2024 a podílí se na činnostech prováděných Evropským společným podnikem pro ITER a rozvoj jaderné syntézy pro energetiku na období 2014–2020.

 

Zdroj: Evropská komise

přeloženo z angličtiny

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Evropská komise
Kategorie: Politika