Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Europoslanec Victor Negrescu /Foto: EU
Europoslanec Victor Negrescu /Foto: EU

Několik europoslanců zahájilo boj za zachování samostatného rámcového programu pro výzkum a vývoj po roce 2027. Doposud měl výzkum a vývoj samostatný program, který se jmenoval Horizont Evropa, před ním Horizont 2020, před ním číslovkami jako 6. či 7. RP, zda tomu bude i v příštím finančním rámci EU, však není jisté.

Europoslanci předložili pozměňovací návrhy k návrhu zprávy o víceletém finančním rámci po roce 2027, které obhajují vytvoření desátého rámcového programu (10. RP) a jsou proti začlenění financování výzkumu a inovací do navrhovaného Fondu pro konkurenceschopnost .

Zatímco poslední návrh zprávy navrhuje výrazné zvýšení financování výzkumu a inovací, nezmiňuje se o samostatném rámcovém programu. A to navzdory tomu, že jeden z jejích spoluzpravodajů Siegfried Mureşan z Evropské lidové strany (EPP) v minulosti vyjádřil podporu cílenému financování výzkumu EU.

Tyto pozměňovací návrhy předložili Christian Ehler a Niclas Herbst, oba náhradníci Evropské lidové strany (EPP) v rozpočtovém výboru (ve frakci Evropské lidové strany (EPP) jsou i české politické strany KDU-ČSL a TOP09, pozn. red.) Jejich změny uvádějí, že Parlament by se měl „zcela postavit proti jakémukoli návrhu, aby Fond pro konkurenceschopnost částečně nebo úplně převzal roli“ 10. RP. Uvádějí také, že rámcový program pro výzkum v rámci příštího víceletého finančního rámce by měl mít celkový rozpočet alespoň 220 miliard eur.

To odráží smysl zprávy, kterou Ehler v posledních několika měsících prezentoval před parlamentním výborem pro průmysl, výzkum a energetiku.

Další europoslanci, včetně Rasmuse Nordqvista za skupinu Zelených (EFA) a Karla Resslera a Moniky Hohlmeierové za EPP, použili ve svých pozměňovacích návrzích na toto téma neutrálnější a obecnější tóny, prosazovali vyhrazený rozpočet na výzkum a inovace nebo varovali před slučováním programů EU pod rouškou zjednodušení.

Victor Negrescu (S&D), bývalý zpravodaj pro rozpočet na rok 2025 a současný člen rozpočtového výboru, rovněž podporuje pokračování nezávislého rámcového programu. (ve frakci Pokrokové spojenectví socialistů a demokratů (S&D) nyní není žádná česká politická strana, dříve v ní byla ČSSD, pozn. red.) 

„Potřebujeme specifické finanční a regulační nástroje a předvídatelnost pro výzkum,” řekl ScienceBusiness. „Proto je klíčové udržet a dokonce rozvíjet výzkumný program. Proto může být nebezpečné spojovat finanční nástroje dohromady pod záštitou konkurenceschopnosti a nebrat v úvahu složitost ekosystému vědy, výzkumu a inovací.”

Celkově je návrh zprávy a jeho pozměňovací návrhy velkorysý, pokud jde o požadavky na dodatečné výdaje. Navrhují se větší investice do bezpečnosti a obrany, samozřejmě spolu s konkurenceschopností, výzkumem a inovacemi, malými a středními podniky, zdravím, energetikou, kritickými technologiemi a digitálními a zelenými přechody.

Rozpočtový výbor by měl o návrhu zprávy hlasovat koncem dubna, hlasování v plénu se očekává v prvním květnovém týdnu. Očekává se, že Komise předloží svůj návrh víceletého finančního rámce v červenci. 

 

Text vznikl překladem s drobnou redakční úpravou článku z evropského portálu ScienceBusiness, se kterým má portál VědaVýzkum.cz dohodu o obsahovém a inzertním partnerství. 

 

Autorka: Eleonora Francica

Zdroj: ScienceBusiness

 

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Science Business
Kategorie: Politika