Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Česká styčná kancelář v Bruselu (CZELO) připravila týdenní přehled novinek. Nezmeškejte výzvu druhého ročníku cen Nového evropského Bauhausu, výzvu pro kooperativní partnerství pro evropské nevládní organizace, výsledky ERC grantů nebo zveřejnění pracovního programu Evropské rady pro inovace pro rok 2022.

Přečtěte si také, co přinesl informační den k výzkumu v oblasti vodíku, plán Evropské komise na vytvoření společného evropského prostoru pro zdravotní údaje nebo o možnosti zapojení do aliancí Evropských univerzit pro švýcarské vysokoškolské instituce.

CZELO

Švýcarsko finančně podpoří účast svých institucí v aliancích Evropských univerzit

Aktuální výzva k předkládání návrhů v rámci iniciativy Evropských univerzit je nově otevřena všem vzdělávacím institucím ze zemí, které jsou součástí Evropského prostoru vysokoškolského vzdělávání, včetně Švýcarska.

Švýcarské vysokoškolské instituce se mohou zapojit do aliancí v roli přidruženého partnera, který však nemůže být příjemcem EU grantu. Proto vyčlenil švýcarský Státní sekretariát pro vzdělávání, výzkum a inovace (SERI) 6 milionů švýcarských franků na podporu univerzit, které budou mít o zapojení do aliancí zájem. Tento rozpočet je určen na následující čtyři roky.

Více informací na webu CZELO.

Evropská komise plánuje vytvořit společný evropský prostor pro zdravotní údaje

Kancelář CZELO se dne 1. února 2022 zúčastnila akce IGLO Open na téma společného evropského prostoru pro zdravotní údaje. Evropská komise právě pracuje na nové legislativě, která má za úkol představit návrh k vytvoření tohoto prostoru. Legislativa se má dotýkat jak primárního, tak sekundárního použití dat. V rámci primárního využití se návrh zaměří na rozšíření práv pacientů k přístupu ke zdravotním údajům (především v digitalizované formě), posílení správy eHealth a rozšíření služeb MyHealth@EU. V rámci sekundárního využití je cílem prohloubit důvěru mezi zúčastněnými stranami, rozšířit stávající infrastrukturu, podpořit interoperabilitu, kvalitu dat a posílit právní základ pro opakované použití zdravotních údajů. Legislativní návrh bude představen v druhém čtvrtletí 2022.

Více informací se dočtete v zápise kanceláře CZELO.

Co přinesl informační den k výzkumu v oblasti vodíku?

Dne 8. února 2021 uspořádala kancelář CZELO spolu se svými partnery ze zemí V4 informační den k výzkumu v oblasti vodíku. Akce přilákala téměř 200 účastníků. Cílem akce bylo představení evropských iniciativ, programů a možností partnerství pro zájemce ze zemí V4, ať už z politického, výzkumného, nebo průmyslového sektoru.
Více informací naleznete na webu CZELO, včetně videozáznamu z akce.

Přihlaste se do druhého ročníku cen Nového evropského Bauhausu

Evropská komise zveřejnila výzvu k podávání žádostí o ceny Nového evropského Bauhausu, která navazuje na úspěšný první ročník z minulého roku, kdy se do této iniciativy zapojilo více než 2000 vynikajících nápadů, konceptů a projektů.

Ceny budou uděleny ve 4 různých kategoriích. Každá ze čtyř kategorií obsahuje dvě souběžné soutěžní části. Pro existující dokončené projekty se jedná o „Cenu Nového evropského Bauhausu“. Druhá část „Vycházející hvězdy Nového evropského Bauhausu“ se bude věnovat koncepcím nebo nápadům předloženým mladými talenty do 30 let.
Více informací naleznete na webu CZELO a na webových stránkách Evropské komise.

Byl zveřejněn pracovní program Evropské rady pro inovace pro rok 2022

Pracovní program Evropské rady pro inovace na rok 2022 otevírá možnosti financování v hodnotě více než 1,7 miliardy eur a přináší řadu novinek a zjednodušení. Finanční podpora bude poskytována prostřednictvím tří hlavních nástrojů financování, kterými jsou EIC Pathfinder, EIC Transition a EIC Accelerator. Detailnější harmonogram otevření výzev naleznete na webu CZELO a na webových stránkách Evropské rady pro inovace.

Novinkou v pracovním programu je iniciativa „Scale-up 100“, jež má za cíl identifikovat 100 evropských společností z deep tech sektoru, které mají potenciál stát se tzv. „jednorožci“. Dále se jedná o podporu kapitálových investic ve výši přesahující 15 milionů eur v rámci EIC Accelerator, větší podporu žen v inovátorském sektoru a zjednodušení pravidel pro pečeť excelence.

Jak na výzvu „Kooperativní partnerství v oblasti vzdělávání, odborné přípravy a mládeže předložená evropskými nevládními organizacemi“?

Dne 31. ledna 2022 uspořádaly Evropská výkonná agentura pro vzdělávání a kulturu (EACEA) a Evropská komise informační událost o výzvě „Kooperativní partnerství v oblasti vzdělávání, odborné přípravy a mládeže předložená evropskými nevládními organizacemi“, která má uzávěrku 23. března 2022.

Během události byla představena jak výzva samotná, tak i hlavní změny oproti předchozímu programovému období, definice evropské nevládní organizace, tvorba projektové žádosti a proces jejího podávání na portálu FTOP, hodnocení projektových žádostí atd. Více se dočtete v zápise kanceláře CZELO.

Prestižní grant ERC Proof of Concept putuje i do České republiky

ERC zveřejnila výsledky Proof of Concept. Více než polovina úspěšných projektů (54 %) je založena na výzkumu prováděném v oblastech fyzikálních věd a inženýrství. Dále následují oblasti věd o živé přírodě (33 %) a sociální a humanitní vědy (11 %). Celkově bylo do výzvy podáno 348 návrhů, z nichž uspělo 166. Oproti roku 2020 stoupl počet výzkumnic, které v letošním roce získaly 48 grantů.

Jedním z úspěšných žadatelů je i Michal Otyepka z Univerzity Palackého v Olomouci, který uspěl se svým projektem FunGraB. Více informací naleznete na webu CZELO a webové stránce Evropské rady pro výzkum.

 

Zdroj: CZELO

 

Blíže o výzkumu Michala Otyepky se můžete dozvědět zde. O zkušenostech s ERC granty se podělil také v rozhovoru. Pokud byste v oblasti ERC potřebovali radu či konzultaci, neváhejte se obrátit na Technologické centrum AV ČR.


CZELO přináší aktuální informace o dění v oblasti evropského vzdělávání a výzkumu, poskytuje informační a poradenské služby výzkumným a vzdělávacím institucím v ČR a podporuje je v pořádání pracovních jednání, workshopů, seminářů či konferencí a při dalších činnostech v Bruselu.

Česká styčná kancelář pro vzdělávání a výzkum v Bruselu – CZELO (Czech Liaison Office for Education and Research in Brussels) navazuje na činnost České styčné kanceláře pro výzkum, vývoj a inovace. Činnost kanceláře CZELO je od roku 2021 zajišťována Domem zahraniční spolupráce, díky čemuž se její dosavadní působnost v oblasti výzkumu rozšířila i o oblast vzdělávání.

 

  • Autor článku: ne
Kategorie: CZELO