Právě vychází nové číslo časopisu Teorie vědy. V aktuálním vydání se dočtete například o nacistickém uranovém výzkumu, o málo prozkoumaných linkách mezi Gödelem, Turingem a von Neumannem nebo o výzkumu subjektivního vnímání hudby.
Časopis Teorie vědy (Theory of Science) je recenzovaný vědecký časopis, který se od roku 1969 soustavně věnuje zkoumání filosofických a metodologických základů vědeckého poznání, sleduje vzájemné vztahy vědy, techniky a společnosti, problematiku historického vývoje vědy a vědění a interdisciplinární vztahy mezi různými obory. Aktuálně vychází jeho nejnovější číslo.
Přečíst si v něm můžete například studii Barbory Jurkové a Lukáše H. Zámečníka s názvem Von Neumann, Turing a Gödel: o mysli a strojích nebo článek Filipa Grygara Kontroverzní Jungkův bestseller Jasnější než tisíc sluncí a nacistický uranový výzkum, jehož zkrácenou verzi jste si mohli přečíst na Vědavýzkum.cz také zde.
Těšit se můžete i na článek od Terezy Slabé: Axiom výběru a hypotéza kontinua – souvislosti a rozdíly. Ivan Loginov do aktuálního čísla časopisu přispěl svou studií Subjective Perception of Music: Stanislav Vomela and Subjective Research in Psychophysiology in 1930s Czechoslovakia.
V čísle na Vás také čeká rozhovor Patrika Čermáka s filosofem vědy Hasokem Changem a recenze Jitky Kadlečíkové, která hodnotí český překlad Leibnizova dialogu Pacidius Philalethi. Zkrácená verze rozhovoru s Hasokem Changem vyšla také na Vědavýzkum.cz zde.
Celé číslo je volně dostupné online.
Aktuální výzva do budoucího čísla
Časopis Teorie vědy také zve potenciální autory a autorky k zasílání příspěvků do aktuálního otevřeného čísla, jehož podtitul zní „Hraní vědy: zkoumání průsečíku vědy a videoher“. Videohry jsou jednou z nejoblíbenějších forem zábavy současnosti, ale jejich potenciál tím zdaleka nekončí. Připravované číslo časopisu Teorie vědy se proto zaměří na spojnice mezi vědou a videohrami.
Více informací k otevřené výzvě se dozvíte zde.
Zdroj: Teorie vědy
- Autor článku: ne
- Zdroj: VědaVýzkum.cz