Teorie vědy (Theory of Science) je recenzovaný vědecký časopis, který se od roku 1969 soustavně věnuje zkoumání filosofických a metodologických základů vědeckého poznání, sleduje vzájemné vztahy vědy, techniky a společnosti, problematiku historického vývoje vědy a vědění a interdisciplinární vztahy mezi různými obory. Časopis vydává Filosofický ústav Akademie věd ČR (Kabinet pro studium vědy, techniky a společnosti).
Teorie vědy
Byli Kurt Gödel a Alan Turing ideoví oponenti? Zapojíme-li do filosofických úvah ještě třetího aktéra Johna von Neumanna, jehož umístíme na první místo, zjistíme, že se některé úvahy u všech tří zmíněných filosofů shodují. Přečtěte si další příspěvek, který vznikl v rámci spolupráce portálu Vědavýzkum.cz a časopisu Teorie vědy, jehož autory jsou Barbora Jurková a Lukáš H. Zámečník z Filozofické fakulty Univerzity Palackého.
- Základní údaje
- VědaVýzkum.cz
- Teorie vědy
- Autor článku: ne
- Zdroj: VědaVýzkum.cz
Právě vychází nové číslo časopisu Teorie vědy. V aktuálním vydání se dočtete například o nacistickém uranovém výzkumu, o málo prozkoumaných linkách mezi Gödelem, Turingem a von Neumannem nebo o výzkumu subjektivního vnímání hudby.
- Základní údaje
- VědaVýzkum.cz
- Teorie vědy
- Autor článku: ne
- Zdroj: VědaVýzkum.cz
Jaké byly rozdíly v přístupu k výzkumu atomových bomb mezi německými fyziky a jejich kolegy ze svobodných zemí? Sledovali němečtí vědci hlas svého svědomí, nebo v tomto výzkumu zkrátka zaostávali? Přečtěte si první příspěvek spolupráce portálu Vědavýzkum.cz a časopisu Teorie vědy, který napsal Filip Grygar z Filozofické fakulty Univerzity Pardubice.
- Základní údaje
- VědaVýzkum.cz
- Teorie vědy
- Autor článku: ne
- Zdroj: VědaVýzkum.cz