Už od úterý si lidé v Olomouci mohli užívat další ročník mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO). Hlavním motivem letošního festivalu byla závislost ve všech jejích možných formách. Výsledky festivalových soutěží byly vyhlášeny v sobotu večer.
Oči všech, kteří se nejen v České republice zajímají o vědu, byly v minulém týdnu upřeny na moravskou metropoli Olomouc. Kromě prestižního summitu Times Higher Education hostila Univerzita Palackého i jednu z největších vědeckých popularizačních akcí v Evropě – AFO. Letošní ročník se navíc mohl pochlubit nejlepším soutěžním výběrem v celé historii festivalu. Do soutěží se totiž přihlásilo téměř 4 a půl tisíce filmů z celého světa. Kromě filmů si návštěvníci mohli užít bohatý doprovodný program v podobě hudebních představení, přednášek, debat či programu pro děti.
Už od úterý se několik tisíc diváků baví festivalem, jehož program byl rozdělen do 10 sekcí. Tématem, které propojuje celý festival, je závislost. Další sekce se zabývají oceány, životem online, alkoholem, vědou v módě, žraloky, vulkány, ženami v disentu, konsentem a doháněním k šílenství. Mezi největší taháky festivalu patří snímky soutěžící o mezinárodní cenu. Mezi ty největší divácké hity můžeme zařadit filmy jako Světlo na Zemi od vlivného přírodovědce Davida Attenborougha, Skrytý oceán 3D oceánologa Jeana-Michela Cousteaua nebo biografii o slavné bioložce, odbornici na chování šimpanzů Jane Goodall z produkce National Geographic. Se svou popularizační přednáškou byla k vidění i americká odbornice na sopky a vulkány Kayla Iacovino, která je oficiální zakladatelkou fandomu filmového Star Treku.
V rámci doprovodného programu bylo možné navštívit i zajímavou debatu, která spojila AFO se zmíněným summitem Times Higher Education a vystoupili na ni jedni z nejvýznamnějších českých vědců současnosti, kteří jsou spojeni s Univerzitou Palackého – Michal Otyepka, Pavel Hobza, Radek Zbořil a rektor Jaroslav Miller. Debatu moderoval světoznámý egyptolog Miroslav Bárta. V rámci festivalu také probíhal unikátní vzdělávací workshop pro filmaře zaměřující se na popularizaci vědy skrze vědecký a faktuální dokument – Camp 4Science.
Vrcholem festivalu bylo slavnostní vyhlášení výsledků filmových cen, kterých je pět:
- Cena Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů za nejlepší mezinárodní populárně-vědecký dokumentární film (vítěz: Ozonová díra - Jak jsme zabránili apokalypse od Jamieho Lochheada),
- Cena Innogy za nejlepší česko-slovenský populárně-vědecký dokumentární film (vítěz: llllllIIIIl od Petra Salaba),
- Cena za nejlepší krátký populárně-vědecký film (vítěz: Po nás pustina od Burnhama Arlidge),
- Cena studentské poroty Univerzity Palackého v Olomouci (vítěz: Earth: Den na zázračné planetě od BBC),
- Cena diváků AFO (vítěz: Jane od National Geographic).
Vyhlášení se poprvé uskutečnilo v olomoucké Redutě – sídle Moravské filharmonie. Moderoval ho již tradičně herec Tomáš Hanák. Cenu za osobní přínos popularizaci vědy získal český filmař a producent Steve Lichtag. Mezi institucemi pak byla za stejný přínos oceněna australská nezisková organizace Ocean Ark Alliance. Celý nedělní program je zasvěcen především projekci vítězných snímků.
Autor: Vědavýzkum.cz (NS)
Zdroj: AFO
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz