„Máte obrovský potenciál a je potřeba o něm dát vědět do celého světa. A my se snažíme vám v tom pomoci,“ těmito slovy vysvětlil Phil Baty, hlavní editor světových žebříčků vysokých škol THE, proč se tento týden do Olomouce sjeli přední světoví vědci, akademici a politici. Na mezinárodním summitu, který pořádala britská společnost Times Higher Education (THE) ve spolupráci s Univerzitou Palackého (UP), společně debatovali o tom, zda se může region střední a východní Evropy stát novým centrem světové vědy a co je pro naplnění tohoto cíle potřeba udělat. Summitu se v Olomouci zúčastnilo 127 vědeckých a akademických pracovníků z 32 zemí Evropy i ostatních kontinentů.
Ústřední téma třídenního programu přednášek a diskusí nazvané Excelence ve výzkumu: Nová Evropa – Budování centra pro světový výzkum se zaměřilo na otázky výzkumného potenciálu zemí, které se připojily k Evropské unii po roce 2004. Cílem setkání bylo identifikovat strategie, jakými mohou národní vlády podporovat rozvoj výzkumu a vývoje a posílit pozici středoevropských univerzit v konkurenci se západní Evropou, Severní Amerikou nebo východní Asií.
V Olomouci navíc probíhá ve stejném termínu mezinárodní festival dokumentárních filmů Academia film Olomouc. Právě toto spojení vyzdvihl hostitel summitu a rektor UP Jaroslav Miller. „Jsem poctěn, že mohu prezentovat tento týden v Olomouci dvě akce evropského významu. Jsou to vlastně dvě strany jedné mince – na jedné straně debatujeme o financování vědy, výzkumu, o managementu vědy a na straně druhé ukazujeme, jak je možné vědu popularizovat. Myslím, že toto spojení se ukazuje jako velmi šťastné,“ řekl rektor.
Ojedinělé odborné setkání otevřel úterní workshop věnovaný osvědčeným postupům a trendům při řízení špičkových výzkumných projektů, které pomáhají zvýšit jejich kvalitu prostřednictvím systémů analytických poznatků. Odpolední program nabídl účastníkům návštěvu stěžejních výzkumných pracovišť Univerzity Palackého.
K dalším tématům přednášek a diskuzí patřily zejména otázky spojené s definicí tzv. Nové Evropy a problematika národních strategií pro podporu excelentního výzkumu. Mezi hlavními přednášejícími byli například místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička, teolog a prezident České křesťanské akademie Tomáš Halík nebo vicekancléř University of Glasgow Anton Muscatelli. V panelových diskuzích vystoupil také jeden z nejcitovanějších světových chemiků Pavel Hobza, bývalý předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš, rektoři několika tuzemských a zahraničních vysokých škol a další hosté.
Společnost THE jako jedna z nejvýznamnějších rankingových společností provádí hodnocení univerzit z celého světa a poskytuje informace z oblasti vzdělávání, vědy a výzkumu. Summity THE jsou součástí tzv. Série summitů, bývají zaměřeny regionálně i tematicky. V roce 2017 proběhly v Brisbane, Jižní Koreji či Hong Kongu. Při příležitosti olomouckého summitu zveřejnila společnost THE nový žebříček nejlepších univerzit ze zemí tzv. Nové Evropy – státy, které vstoupily do Evropské unie od roku 2004.
Summit nabídl i program pro veřejnost. Ve spolupráci s festivalem Academia film Olomouc byla připravena beseda s významnými českými vědci o excelenci vědy ve starých a nových státech Evropské unie. V Kapli Božího Těla debatovali mimo jiné i fyzikální chemik a generální ředitel RCPTM Radek Zbořil, nejcitovanější český vědec a chemik Pavel Hobza, historik a rektor UP Jaroslav Miller a držitel prestižního grantu Evropské výzkumné rady Michal Otyepka.