Minulý týden navštívila Českou republiku předsedkyně Evropské výzkumné rady (ERC) Maria Leptin, zastavila se na Univerzitě Karlově v Praze i na CEITEC v Brně. Vystoupila také na konferenci o akademické kultuře, kterou pořádal spolek Czexpats in Science.
Přednáška Marie Leptin na konferenci Through Academic Culture to Scientific Excellence
Maria Leptin ve svém prvním veřejném vystoupení v Česku v roli předsedkyně ERC představila hodnoty, na kterých ERC stojí, a vysvětlila, jakým způsobem se ERC dlouhodobě daří vybírat vědce a vědkyně schopné průlomových objevů. Podle Leptin s sebou věda a výzkum nesou značné riziko, které se ale společnosti v dlouhodobém horizontu vyplatí podstoupit. „Vědkyně a vědci potřebují hlavně důvěru a svobodu bez zbytečné administrativní zátěže,” dodala Leptin na konferenci Through academic culture to scientific excelence a zároveň zdůraznila, že posílení mezinárodního charakteru výzkumných institucí je podle interní analýzy ERC sázkou na jistotu, chceme-li zvýšit úspěšnost žadatelů v programech ERC. Po boku Marie Leptin vystoupila také členka vědecké rady ERC Alice Valkárová, s níž portál Vědavýzkum.cz nedávno publikoval rozhovor.
Univerzita Karlova doposud získala 17 ERC grantů, z nichž 9 jich je aktuálně řešeno. 11 projektů bylo / je řešeno na Matematicko-fyzikální fakultě, 5 na Přírodovědecké fakultě a jeden na Filozofické fakultě. Infrastruktura CEITEC doposud získala 9 ERC grantů, 4 z nich právě běží, jeden řeší i ředitel CEITEC MUNI Pavel Plevka.
„Granty ERC byly zásadní pro to, aby naši výzkumníci mohli realizovat ambiciózní projekty, které mají globální dopad. Příjemci grantů ERC navíc sdílejí společné hodnoty a vytvářejí v Česku vědeckou komunitu nové generace, která se zaměřuje na vědeckou excelenci a objevy,“ uvedl Pavel Tomančák, ředitel konsorcia CEITEC.
K dalšímu posílení úspěchu regionu jsou v České republice k dispozici různá schémata podpory pro žadatele o granty ERC. Důležitým aspektem je specializovaná expertní skupina na podporu žadatelů ve výzvách ERC vedená Zdeňkem Strakošem z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, která nabízí odborné vedení a mentoring žadatelů o ERC grant.
„Univerzita Karlova se snaží o systematickou a dlouhodobou podporu, jejímž cílem je zvýšit úspěšnost uchazečů v získávání ERC grantů. Podpora žadatelů o ERC granty vznikla z iniciativy několika jednotlivců z vědecké komunity ve spolupráci s Technologickým centrem Praha před více než deseti lety. Postupně byl vytvořen systém workshopů, který je odborně veden skupinou expertů a organizačně zajištěn Technologickým centrem Praha, s podporou AV ČR, UK a MUNI,“ říká Zdeněk Strakoš.
Na mnoha institucích vznikla také grantová schémata pro mladé vědce, o kterých portál Vědavýzkum.cz vydal seriál, poslední díl vyjde v úterý 18. 6. 2024. Jde např. o program PRIMUS na Univerzitě Karlově, MASH Junior star na Masarykově univerzitě a další.
Dále vznikl program financování ERC CZ, který poskytuje finanční podporu těm žadatelům, kteří se v hodnocení ERC umístili vysoko, ale nemohou být financováni z důvodu nedostatku finančních prostředků na evropské úrovni.
Význam těchto podpůrných struktur zdůraznila předsedkyně ERC Maria Leptin: „Podpora výzkumných pracovníků prostřednictvím národních a regionálních programů je zásadní pro vytvoření základny, z níž se mohou ucházet o účast ve výzvách ERC. Závazek České republiky poskytovat takovou podporu je příkladný a již nyní vykazuje pozoruhodné výsledky. Doufám, že v tom bude pokračovat i v příštích letech, protože musíme podporovat všechny výzkumné talenty v celé Evropě, abychom mohli řešit výzvy, kterým svět čelí.“
ERC, která byla ustanovena v roce 2007 a je v současné době součástí evropského programu Horizon Europe, hraje zásadní roli při podpoře výzkumu v celé Evropě. Její vliv je hluboce pociťován v zemích EU-13 (země, které vstoupily do EU v roce 2004 a později), včetně České republiky, kde ve vysoce konkurenčních grantových výzvách podpořila přibližně 70 špičkových výzkumných pracovníků sumou v celkové hodnotě přibližně 125 milionů eur.
Doplnění 17. 6. 2024: Marie Leptin navštívila Českou republiku na základě pozvání spolku Czexpats in Science.
Autor: Vladislava Vojtíšková (Vědavýzkum.cz)
Foto: Czexpats in Science
Zdroje: Univerzita Karlova, CEITEC, Czexpats in Science
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz