Šíření koronaviru způsobujícího onemocnění Covid-19 kromě zdravotního rizika představuje komplikaci pro nejednu oblast ekonomiky, vědu nevyjímaje. Množí se dotazy vědců, jak budou na některé důsledky pandemie reagovat poskytovatelé veřejných prostředků na výzkum a vývoj. Oslovili jsme je a přinášíme shrnutí.
„V souvislosti s šířením nového onemocnění Covid-19 je zřejmé, že řadě výzkumných pracovníků zasáhne do pracovních cest či jinak ovlivní jejich čerpání v rámci výzkumných projektů,“ upozorňuje jeden ze čtenářů na sociální síti Facebook. A řada dotazů či spekulací se množí i na Twitteru: „Myslíte, že grantové agentury budou odkládat termíny na zaslání projektových návrhů?“, ptá se jeden z uživatelů. „Zrušili nám konferenci, kde jsme měli přijatý výsledek. Zohlední to MŠMT při počítání monitorovacích indikátorů?,“ obává se jiný. „Nám by dost pomohlo, kdyby byla storna součástí uznatelných nákladů,“ předjímá jedno z možných opatření další. V některých případech může vyvstat potřeba posunout sběr dat, tak aby výzkum nebyl pandemií ovlivněn. A podobných komplikací si lze představit celou řadu.
Ačkoliv je ještě velmi brzy předvídat celkové dopady současné pandemie i opatření, která budou přijata k jejich zmírnění, zeptali jsme se vybraných poskytovatelů, zda si jsou možných problémů vědomi a zda již nyní některé kroky zvažují. Níže přinášíme jejich reakce.
Grantová agentura ČR
Předsednictvo Grantové agentury ČR se zabývalo posouzením situace týkající se probíhající soutěžní lhůty na podávání návrhů projektů s ohledem na současná hygienická opatření vyhlášená vládou ČR, která reagují na epidemii COVID-19.
Vzhledem k zákonné úpravě a vyhlášeným podmínkám veřejných soutěží a vzhledem k povaze a způsobu přípravy a podávání návrhů projektů, předsednictvo Grantové agentury ČR nepovažuje přehodnocení již vyhlášených veřejných soutěží ve výzkumu, vývoji a inovacích v současné době za nezbytné.
Předsednictvo Grantové agentury ČR však vývoj situace nadále sleduje a v případě nutnosti rozhodne o přijetí potřebných opatření.
AKTUALIZACE (18.3.) - Ve snaze reagovat na stávající zcela mimořádnou situaci a vyjít maximálně vstříc všem řešitelům, předsednictvo Grantové agentury rozhodlo o zrušení veřejných soutěží ve výzkumu, vývoji a inovacích na podporu projektů EXPRO, JUNIOR STAR, standardních i mezinárodních bilaterálních s předpokládaným zahájením řešení od 1. ledna 2021 a současně rozhodlo o neprodleném opětovném znovuvyhlášení všech těchto veřejných soutěží.
Podmínky nově vyhlašovaných veřejných soutěží ve výzkumu, vývoji a inovacích budou identické s těmi, k jejichž zrušení došlo. Grantová agentura tímto krokem vychází vstříc žádosti velké části vědecké veřejnosti a zajistí přitom zákonné prodloužení soutěžní lhůty pro podávání návrhů projektů do 4. 5. 2020, které by za současného znění zákona o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací nebylo jinak možné. Více zde.
Technologická agentura ČR
TA ČR umožňuje řešeným projektům standardně využít procesu změnového řízení, dle kterého je možné zažádat jak o změnu harmonogramu dosažení jednotlivých výstupů/výsledků, tak i např. prodloužení doby řešení (délka řešení projektů však nesmí překročit dobu trvání daného programu a program a podmínky soutěže musí žádané změny umožňovat). V tomto je TA ČR připravena být příjemcům co nejvíce nápomocna a poskytnout součinnost v případě změnových požadavků. TA ČR také v souvislosti se situací ohledně stávající epidemické situace kontaktuje řešitele mezinárodních projektů s partnery z nejrizikovějších oblastí a o možnosti změnového řízení je informuje.
Vedle běžných pravidel pro posuzování účelnosti výdajů budou konkrétní případy posuzovány individuálně. Výdaje na činnost, kterou nelze provést z důvodu nepředvídatelných okolností a výjimečných situací způsobených vývojem stávající epidemické situace, které jsou mimo kontrolu příjemce, mohou být stále způsobilé, pokud související náklady nemohly být vyloučeny nebo získány zpět. Dotčený subjekt / osoba však musí co nejrychleji zavést všechna možná opatření k omezení škod způsobených nepředvídatelnými okolnostmi, včetně opatření k omezení souvisejících nákladů, např. tím, že zruší rezervace hotelu co nejdříve, nebo vyhledá náhradu za jakoukoli formu pojištění, pokud je k dispozici. Související náklady musí být řádně zdokumentovány, včetně korespondence o zrušení akce / cesty.
Výše zmíněný přístup však nelze použít k ospravedlnění situací způsobených nedbalostí nebo událostmi, které lze rozumně očekávat, ani osobními důvody (např. běžná nemoc). Posouzení uznatelnosti výdajů je v kompetenci poskytovatele na základě podpůrné dokumentace.
Ředitel kanceláře TA ČR Martin Bunček dále upozornil, že stávající zákon číslo 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací neumožňuje poskytovateli posunout soutěžní lhůtu vyhlášené veřejné soutěže. Jak soutěžní, tak hodnotící lhůta jsou parametry veřejné soutěže, které podle §17, odst. 2, písmene d) nesmí poskytovatel měnit.
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
S ohledem na vyhlášení nových mimořádných opatření k 10. 3. 2020 a časovou neurčitost jejich trvání považuje ministerstvo školství za velmi předčasné předjímat reakce. „Všichni příjemci podpory z veřejných prostředků na výzkum, vývoj a inovace musí při nakládání s prostředky dotace postupovat v souladu s platnými právními předpisy ČR, podle kterých jim podpora z veřejných prostředků ČR byla poskytnuta, resp. vydanými právními akty o poskytnutí podpory, včetně časového a věcného určení účelu podpory,“ uvedla v návaznosti na náš dotaz tisková mluvčí MŠMT Aneta Lednová a dodává: „Pokud by mimořádná opatření měla být dlouhotrvajícího charakteru a bylo identifikováno, že mají stěžejní dopady na čerpání poskytnuté podpory, poté by danou otázku bezpochyby adresovalo nejen Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, avšak i Rada pro výzkum, vývoj a inovace jako hlavní koordinační orgán všech poskytovatelů.“
Evropská komise – Horizont 2020
„Šíření koronaviru, který způsobuje nemoc Covid-19, má celou řadu praktických důsledků i na projekty Horizontu 2020. Jestliže se Vás týká rušení akcí nebo služebních cest z důvodů, které se týkají šíření koronaviru a souvisejících omezení, a přemýšlíte, zda budou ušlé náklady uznatelné do projektů H2020, kontaktujte co nejdříve Vašeho projektového úředníka,“ doporučuje se na webu h2020.cz, který provozuje Národní informační centrum pro evropský výzkum v rámci Technologického centra AV ČR. Podle dostupných informací bude Evropská komise posuzovat všechny případy individuálně. Zda se jedná o zásah vyšší moci (článek 51 GA) a ušlé náklady budou tím pádem uznatelné, je potřeba vyjednat s přiřazeným projektovým úředníkem případ od případu. Celá odpověď Evropské komise je dostupná zde.
Autor: Vědavýzkum.cz (JS)
Zdroj: GA ČR, TA ČR, MŠMT, TC AV ČR
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz