Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Výhodou nepřímé podpory je možnost její rychlé aplikace na úkoly výzkumu a vývoje (VaV) v reálném čase. Asociace výzkumných organizací (AVO) uveřejnila na svém blogu článek, kde předkládá komentář ke zveřejněným statistickým datům o nepřímé veřejné podpoře VaV v roce 2015 s přihlédnutím k aktuálnímu stavu v praxi.

Článek kromě vyjádření AVO nastiňuje výhody nepřímé podpory a základní statistické údaje jako například výši nepřímé podpory výzkumu a vývoje v soukromých podnicích od roku 2005 do roku 2015 nebo srovnání výše finanční podpory v České republice s ostatními zeměmi. Z něj vyplývá, že je v ČR pro investice do výzkumu a vývoje s nepřímou podporou ještě značný prostor. Článek také srovnává strukturu nepřímé podpory VaV podle odvětví. Z celkového počtu 1306 podniků, které využívaly v roce 2015 nepřímou podporu, tvořily 60%  podniky ze zpracovatelského průmyslu. Z něj pak největší podíl představuje strojírenství s 529 mld. Kč nepřímé podpory.

Celkově z příspěvku vyplývá, že počet firem, které nepřímou podporu využívají, roste. Zároveň ovšem roste také počet problémů, se kterými se při uplatňování nepřímé podpory podnikatelské subjekty, ale i finanční správa musejí potýkat. Proto je nutné provést změny v systému nepřímé podpory tak, aby se pravidla zpřesnila a obsahovala jednoznačný výklad.

Celý článek si můžete přečíst zde. 

 

Zdroj: AVO

Autor: Vědavýzkum.cz (JS)

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Vědavýzkum.cz
Kategorie: Z domova