O české univerzity je zájem i v zahraničí. To alespoň dokládá nově uzavřené partnerství Univerzity Karlovy se třemi prestižními zahraničními vysokými školami. O spolupráci s Českým vysokým učením technickým v Praze (ČVUT) se zase začaly ucházet hned dvě americké univerzity.
Po intenzivních jednáních se v březnu 2018 povedlo založit novou platformu spolupráce mezi Univerzitou Karlovou, Heidelberg University (Německo), Sorbonne University (Francie) a University of Warsaw (Polsko). Všechny čtyři univerzity mají silný vědecký potenciál, a i proto se rozhodly uzavřít nové strategické partnerství, tzv. „Evropskou univerzitní alianci“.
Evropská univerzitní aliance má navazovat na již existující vzájemné akademické spolupráce. Jejím cílem je vytvořit kvalitativně vyšší úroveň spolupráce ve výzkumu, výuce, vzdělávání i administraci, a vybudovat novou infrastrukturu, která bude sdružovat výzkumníky, studenty, učitele a zaměstnance všech čtyř partnerských univerzit. Nastolená spolupráce je ideově založena na stejném porozumění fungování evropských univerzit, které mají základ v akademických svobodách a autonomii a nabízí rovný přístup ke vzdělání.
Američané mají zájem o česká automatická auta
Kromě tohoto úspěchu se daří rozšiřovat sítě mezinárodní spolupráce i pražskému ČVUT. Nedávno za pomoci agentury CzechInvest a Generálního konzulátu ČR v Los Angeles navštívili tuto vysokou školu američtí univerzitní experti, kteří chtějí posílit spolupráci v oblasti umělé inteligence a inteligentní dopravy – zejména vývoj samořiditelných aut.
„Chceme upevnit naše vztahy a přinést hmatatelné výsledky. Jednali jsme o výměně studentů, se kterými bychom mohli v Renu spolupracovat na společných projektech počítačových systémů pro autonomní auta nebo při jejich sestrojování," řekl pro Hospodářské noviny Carlos Cardillo, ředitel centra pro aplikovaný výzkum z University of Nevada. O spolupráci s pražskou technikou se uchází také University of Notre Dame z Indiany. V budoucnu tak možná spolupráce přinese i dohodu o výměně studentů.
Hlavním zájmem Američanů je nejen výměna poznatků z technické oblasti a jejich testování v praxi, ale také hlubší porozumění sociálním aspektům inteligentní dopravy. Ty totiž společnost stále vnímá negativně.
Autor: Vědavýzkum.cz (JT)
Zdroj: Univerzita Karlova, Hospodářské noviny
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz