Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze organizuje jubilejní 25. ročník jedné z největších a nejvýznamnějších mezinárodních konferencí v oblasti kybernetické bezpečnosti, přesněji kryptologie a bezpečnosti vestavných systémů, Cryptographic Hardware and Embedded Systems (CHES 2023). Akce se uskuteční ve dnech 10.–14. září 2023 v Kongresovém centru Praha.
Více než 500 expertů z celého světa přivede do Prahy konference, kterou pořádá Mezinárodní asociace pro kryptologický výzkum (IACR). Do České republiky tak letos poprvé zavítá fórum nejnovějších nápadů v oblasti návrhu, analýzy a ochrany kryptografického hardwaru a vestavných systémů, které se koná střídavě v Evropě, Americe a Asii. Konání akce dokazuje neustále rostoucí postavení České republiky jako významného světového hráče na poli informačních technologií a kybernetické bezpečnosti.
„Velmi si vážíme důvěry pořádat tak významnou konferenci, jakou CHES je. Těšíme se na kolegy a na nové podněty z kryptologie, které přinese,“ uvádí Hana Kubátová, vedoucí Katedry číslicového návrhu FIT ČVUT, která je spolupředsedkyní konference spolu s Martinem Novotným, jenž se zabývá kryptologickým výzkumem v Laboratoři vestavné bezpečnosti na FIT ČVUT, a dodává: „Naše studenty učíme, jak identifikovat bezpečnostní hrozby, chránit chytrá zařízení, a jak předejít hackerským útokům a účinně se jim bránit. Nové poznatky, které konference přinese, budou neocenitelným přínosem nejen pro světovou komunitu, ale i pro nás a naše studenty.“
Součástí programu jsou i dvě přednášky. Peter Schwabe, který působí na Institutu Maxe Plancka pro bezpečnost a soukromí a na Radboud University, pohovoří o tom, jak vytvářet vysoce zabezpečený kryptografický software a jaké výzvy je třeba překonat. Thomas Unterluggauer z firmy Intel seznámí účastníky se současným stavem zabezpečení mikroarchitektur procesorů Intel Core a Intel Atom a popíše, jak mohou hardwarové a softwarové prostředky společně předcházet zneužitelným zranitelnostem a rizikům. Program konference je velmi pestrý a nabitý, kromě prezentací přijatých příspěvků nabídne také tutoriály odborníků z Německa, Kanady a Tchaj-wanu.
Kromě ceny za nejlepší příspěvek je v rámci konference CHES udělována i cena Test of Time Award. Tuto cenu získává publikace, která byla na konferenci CHES publikována před 20 lety a jejíž kvalitu a význam pro kryptologii prověřil čas. V loňském roce tuto cenu získala publikace z roku 2002, ve které autoři představili Šablonové útoky (Template Attacks), což je dodnes vysoce účinná metoda prolomení bezpečnosti kybernetických systémů.
Při příležitosti 25. ročníku konference pohovoří její zakladatelé Çetin Kaya Koç, Christof Paar a její dlouholetý účastník Jean-Jacques Quisquater o historii CHESu od malého workshopu v roce 1999 po současnou konferenci pod záštitou IACR.
Kompletní program konference naleznete zde.
Více o konferenci je k přečtení zde.
Zdroj: ČVUT v Praze
- Autor článku: ne
- Zdroj: ČVUT v Praze