Přírodovědecká fakulta UJEP rozvíjí spolupráci s Technickou univerzitou Drážďany. Jejich společným cílem je optimalizace zařízení pro kultivaci kmenových buněk.
Kmenové buňky nesou vysoký potenciál klinické využitelnosti při léčbě mnoha nemocí. Je však možné je izolovat pouze v malém množství. Proto se výzkumná skupina složená z týmů obou univerzit zaměřuje na studium bioreaktoru s míchanou suspenzí na bázi mikronosičů k rozšíření populace kmenových buněk.
„Výzkumná skupina Benjamina Kruppkeho z Institute of Material Science se zabývá bioresponzivními materiálovými systémy a bioinspirovanými kompozity a zároveň cílí na biomedicínské aplikace, kdy se jeden z jejich výzkumů věnuje kultivaci kmenových buněk. Úkolem našeho týmu bude pomocí počítačových simulací optimalizovat zařízení a proces kultivace, který by tvorbu kmenových buněk podpořil,“ doplňuje Jaromír Havlica z katedry chemie PřF UJEP.
„Spolupráce našich dvou univerzit významně pokročila vloni česko-německou konferencí 1st PhD-Conference: Biologization, Nanotechnology, Simulation, na níž studenti doktorských studijních programů prezentovali svá výzkumná témata. Slovo dalo slovo, a tak prvotní komunikace našich začínajících vědců započala pozdější kooperaci vědeckého týmu doc. Havlicy z katedry chemie naší fakulty a výzkumné skupiny Kruppkeho z Drážďan,“ přibližuje Regina Herma, proděkanka pro vnější a zahraniční vztahy PřF UJEP.
Na nedávném společném setkání v Ústí nad Labem, které proběhlo na Přírodovědecké fakultě UJEP, oba odborné týmy prezentovaly své dosavadní aktivity i výsledky a diskutovaly o dalších možnostech spolupráce. Proběhla také exkurze po laboratořích PřF a setkání s dalším výzkumným týmem fakulty z Centra nanomateriálů a biotechnologií.
Zdroj: Univerzita J. E. Purkyně
- Autor článku: ne
- Zdroj: Univerzita J. E. Purkyně