Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR nabízí možnost bezplatné analýzy nanomateriálů, které se jeví perspektivní pro zmírnění šíření nákazy – COVID-19.
Oddělení Elektronové mikroskopie Ústavu přístrojové techniky AV ČR nabízí možnost bezplatné analýzy nanomateriálů, které se jeví perspektivní pro zmírnění šíření nákazy – COVID-19. Naši spolupráci nabízíme výzkumným institucím, vysokým školám i firmám, které vyvíjejí nanomateriály pro ochranné prostředky, které lze v dnešní době použít pro výrobu roušek, filtrů a dalších.
Bližší informace o možnosti námi nabízené bezplatné spolupráce naleznete zde.
- Precizní analýza pokročilých nanomateriálů pomocí pomalých elektronů.
- Nízkonapěťová rastrovací (prozařovací) elektronová mikroskopie.
Vzorky budou zkoumány unikátní metodou, tzv. Mikroskopií pomalými elektrony, metodu vyvinutou na ÚPT AV ČR, která umožňuje pozorovat vzorky s vysokým rozlišením (pod 1 nm), dále dokáže zvýraznit materiálový kontrast a zejména se vyznačuje špičkovou povrchovou citlivostí. Tato metoda je vhodná i pro pozorování citlivých a nevodivých vzorků v nativním stavu, tedy bez nutné úpravy, například pokovením, které by mohlo vzorek poškodit.
Průkopnicí metody pomalými elektrony je ředitelka ÚPT AV ČR Ilona Müllerová. V rámci tohoto výzkumu vznikl na ÚPT AV ČR prototyp, elektronový mikroskop UHV SLEEM. Ilona Müllerová za tuto metodu získala ocenění Česká hlava 2013.
Zdroj: Ústav přístrojové techniky AV ČR
- Autor článku: ne
- Zdroj: ÚPT AV ČR