V úterý 16. července 2019 zavítal do Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR Stephen King, velvyslanec Spojených států amerických v ČR. V rámci své návštěvy si prohlédl nejen laboratoře ústavu, ale diskutoval také o spolupráci ÚOCHB s americkými farmaceutickými firmami a problémech, s jakými problémy se transfer technologií v Česku potýká.
Americký velvyslanec si v rámci své návštěvy prohlédl laboratoř Zlatka Janeby, která se zabývá medicinální chemií analogů nukleotidů, laboratoř Edwarda Curtise, která zkoumá funkční potenciál nukleových kyselin, a nakonec také laboratoř skupiny NMR Spektroskopie vedené Davidem Šamanem. Značná část velvyslancovy návštěvy byla ale věnována diskuzi s představiteli ÚOCHB – Stephen King se zajímal o nejnovější dění v oblasti aplikovaného výzkumu ÚOCHB a licenčních smluv s předními farmaceutickými společnostmi ze Spojených států i dalších zemí. Dotazoval se rovněž na překážky omezující nebo bránící ÚOCHB v dalším pokroku.
Jak Zdeněk Hostomský, ředitel ÚOCHB, tak i Martin Fusek se shodli na tom, že v současnosti je největším problémem v kontextu České republiky neustále rostoucí byrokratizace vědy. Se zbytečnou byrokracií se práce výzkumných pracovníků posouvá od vědy směrem k administrativě (za výstižné příklady uvedli přílišné sešněrování předpisy a extrémně detailní řízení národní grantové podpory nebo složité veřejné zakázky na běžný spotřební materiál a zboží).
Kromě tohoto jsou ve světě technologického transferu rychlá a flexibilních jednání se zainteresovanými partnery z oboru zásadní pro úspěšné uzavření smluv, zatímco zdlouhavé schvalovací procesy na mnoha úrovních mohou vést ke zpomalení nebo nezdaru jednání, a to dokonce i v případě, kdy je daný projekt velmi slibný a nese potenciál velkého užitku pro společnost. Zástupci ÚOCHB se shodli na tom, že v mnoha ohledech by se české akademické prostředí a státní správa mohly inspirovat zkušenostmi z USA, pokud jde o podnikatelského ducha a přebírání rizik spojených s přinášením nových nápadů, technologií a výrobků na trh.
„Snažíme se pochopit důvody, proč je tolik věcí v základním a aplikovaném výzkumu o tolik složitější u nás, než ve velkých zemích, jako jsou Spojené státy, a dokonce i v malých zemích, jako je Izrael. Doufáme, že nalezneme nějaká vodítka a něco s tím uděláme,“ řekl Zdeněk Hostomský.
Velvyslanec King vyjádřil svou podporu flexibilitě a otevřenosti ve vztahu k výzkumu a transferu technologií. ÚOCHB a velvyslanectví USA hodlají spojit své síly a v blízké budoucnosti uspořádat seminář s účastníky jak ze Spojených států, tak z České republiky na téma zefektivnění byrokracie ve vědě.
„Náš ústav dlouhodobě spolupracuje jak s akademickými, tak obchodními partnery v USA. Bylo skvělé, že jsme měli příležitost sdílet naše zkušenosti s panem velvyslancem a slyšet slova jeho podpory našemu úsilí,“ dodal Martin Fusek.
Autor: Vědavýzkum.cz (JT)
Zdroj: ÚOCHB AV ČR
Můžete si také přečíst rozhovor s Martinem Fuskem o transferu technologií pro náš portál.
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz