Činnost portálu Vědavýzkum.cz nově podporuje Národní centrum Průmyslu 4.0., které je otevřenou akademicko-průmyslovou platformou propojující přední nositele inovací z řad univerzit, firem a dalších organizací, jejichž cílem je společně přispět k rozvoji Průmyslu 4.0 v České republice.
Centrum, které funguje v rámci Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT, bylo založeno v roce 2017 profesorem Vladimírem Maříkem a dalšími průkopníky Průmyslu 4.0 v Česku. Od prosince 2018 je vedoucím centra Jaroslav Lískovec, s nímž jsme na konci minulého roku připravili rozhovor. Hlavním cílem centra je přispět k zavádění principů Průmyslu 4.0 v České republice, obzvláště do malých a středních podniků, a šířit osvětu o konceptu Průmyslu 4.0 a Společnosti 4.0 a poskytovat informace o technologických řešeních a dopadu technologického pokroku na společnost.
Centrum v současné době sdružuje více než 50 partnerů z oblasti akademické a průmyslové sféry včetně technických univerzit ČVUT, VUT, VŠB-TUO, TUL a ZČU. Hlavními průmyslovými partnery centra jsou Siemens a Škoda Auto.
Pomoc při zvládnutí pandemie
Národnímu centru průmyslu 4.0 se dařilo i v nelehkém „pandemickém“ roce 2020. V jeho druhé polovině přivítalo nové partnery z řad velkých společností, jako je Deloitte Advisory, AutoSAP, Atos nebo Leuze Engineering a další. Pandemie koronaviru v České republice totiž urychlila digitalizaci a potvrdila, že Průmysl 4.0 nabízí optimální řešení pro „nový normál“. Zároveň (dle Analýzy českého průmyslu ze září 2020, která byla představena na Národním průmyslovém summitu 2020) nemá více než polovina firem připravenou digitální strategii. Plány v této oblasti pak nemají především malé a střední firmy. A právě ekosystém, expertiza a služby poskytované Národním centrem Průmyslu 4.0 mohou firmám efektivně pomoci.
„Každý z našich partnerů má své unikátní a specifické potřeby, proto se nedá obecně uvést jeden hlavní důvod, proč k nám vstupují. Všechny ale spojuje vysoká kvalita, zájem o oblast Průmyslu 4.0 a chuť podílet se nejen na vlastním rozvoji a růstu, ale také na prosperitě ekosystému jako takového,“ vysvětluje motivaci partnerů ředitel Národního centra průmyslu 4.0 Jaroslav Lískovec. „Díky členství oborových asociací jako je Svaz chemického průmyslu, Česká asociace interim managementu nebo Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu rozšiřujeme i oblast naší působnosti do specifických segmentů. Tyto asociace zprostředkovávají partnerům unikátní know-how,“ dodává.
Centru se také během pandemie podařilo v rekordním čase propojit akademický a průmyslový sektor při vývoji a certifikaci ochranné masky CIIRC RP-95. Data k 3D tisku si stáhlo více než 100 firem ve 30 zemích světa a prostřednictvím akademického startupu TRIX Connections se maska dostala dále do sériové výroby. Ve všech fázích byli zapojeni i partneři centra.
Autor: Vědavýzkum.cz (SA)
Zdroj: NCP 4.0
Foto: CIIRC ČVUT, NCP 4.0
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz