Portál Vědavýzkum.cz letos v září slaví pět let své existence. Spuštěn byl přesně 1. září 2016. Pojďte se s námi ohlédnout za počátky našeho portálu a zjistěte, co se u nás děje aktuálně a co plánujeme do budoucna.
Cílem portálu bylo a stále je tvořit nezávislý prostor, kde se budou na jednom místě koncentrovat jinak často velmi roztříštěné informace o politice vědy, výzkumu a inovacích. Chtěli jsme vám, našim čtenářům, přinášet na jednom místě vše, co potřebujete vědět o aktuálním dění v českém vědeckém prostředí, ale i zajímavé informace ze zahraničí. Věříme, že se nám náš cíl daří dodržet a že jej budeme naplňovat i nadále.
Už v prvním roce fungování jsme měli kolem 1400 návštěv týdně, za což jsme vděčili také pravidelnému newsletteru, který v roce 2016 odebíralo 1800 stálých odběratelů. Dnes už máme v průměru 30 000 návštěv za měsíc a náš Zpravodaj (dříve newsletter) odebírá skoro dva a půl tisíce našich stálých čtenářů.
Již v prvním roce existence portálu byly nejpopulárnějšími články blogy, dále pak informace o grantech a dotacích nebo články, které se zabývaly například právní problematikou. Mezi nejdiskutovanějšími články jsou obecně také různé žebříčky a srovnání, ale i texty týkající se etiky a nerovností ve vědě nebo zkušenosti vědců dočasně či trvale působících v zahraničí.
Portál Vědavýzkum.cz dnes
V roce 2020 do životů nás všech zasáhla mimořádná situace – stále trvající globální pandemie onemocnění covid-19. Proto chceme poděkovat všem našim čtenářům za to, že jste nám zachovali i v této nestandardní době přízeň. Celý tým naší redakce se snažil udržovat kvalitu obsahu a informovat vás o všem podstatném. Mezi nejčtenější články minulého roku patřil článek věnovaný výsledkům škálování v segmentu vysokých škol v rámci Metodiky 2017+ či článek porovnávající výkon ústavů Akademie věd s německými výzkumnými společnostmi. Velké čtenosti se těší také rozhovory se zajímavými osobnostmi – nejvíce jste před rokem četli rozhovor s Mariánem Hajdúchem, předním odborníkem v oblasti výzkumu léčiv a molekulární onkologie, se kterým jsme si na jaře povídali právě o aktuální situaci kolem koronaviru. Zaujal vás také rozhovor se Zdeňkem Hostomským, ředitelem Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Ten se rozpovídal nejen o ÚOCHB, ale také o přebujelé byrokracii v českém vědeckém prostředí. Stejně jako v začátku našeho fungování, tak i dnes jsou velmi populární blogy a komentáře – vysoké čtenosti se v uplynulém roce těšil například komentář od Marcely Linkové z NKC – gender a věda nebo blog letošního laureáta Národní ceny Česká hlava Václava Hořejšího. Oblíbený byl také rozsáhlý seriál o financování life sciences v Čechách, který u nás vycházel několik týdnů.
V letošním roce bylo velkým tématem hodnocení ve všech pěti modulech Metodiky 17+, které se odehrálo vůbec poprvé. Při této příležitosti jsme přinesli rozhovory s prorektory či rektory vysokých škol, ale také seriál věnovaný strategickým záměrům vysokých škol.
Také jsme měli a stále máme seriály, které se věnují určitému aktuálnímu tématu. Šlo například o seriál věnovaný akademické integritě, o již zmíněné strategické záměry vysokých škol, seriál věnovaný grantům MSCA (zatím nejnovější článek čtěte zde) či seriál mapující česká transferová pracoviště (naposledy jsme se věnovali Západočeské univerzitě v Plzni).
Plány do dalších let
I v následující „pětiletce“ si chceme udržet objektivitu a informovat naše čtenáře o všem relevantním. Určitě budeme pokračovat v rozhovorech, protože jde o velmi oblíbený formát – průběžně zpovídáme například vedoucí pracovníky tuzemských výzkumných organizací. Nadále čtené jsou také blogy, proto pokud budete chtít vědecké komunitě skrze náš portál cokoli sdělit, tak se na naši redakci neváhejte obrátit prostřednictvím adresy redakce@vedavyzkum.cz – tvořit nezávislý prostor pro konstruktivní diskuzi je stále jedním z hlavních poslání našeho portálu.
Určitě také budeme dále zpracovávat různé tematicky zaměřené seriály. Dokončíme seriál věnovaný grantům MSCA a seriál zaměřený na česká transferová pracoviště. Během následujících měsíců se můžete těšit na nová témata.
Samozřejmě také nepřestaneme přinášet informace o tématech, která vás zajímají dlouhodobě. Mezi ně patří například hodnocení podle Metodiky 17+, otevřená věda, akademická integrita, komercializace výsledků výzkumu a vývoje a další. Také nadále sledujeme dění v zahraničí, ať už jde o novinky kolem programu Horizon Europe, žebříčky vysokých škol či další témata, která jsou ale relevantní i pro dění u nás.
Aby vám nic neuteklo, doporučujeme nás sledovat také na sociálních sítích, kde řady sledujících stále rostou, což nás moc těší. Nejvíce sledujících máme na Twitteru, kde už vás je více než 5000. Na Facebooku máme 2750 sledujících, na LinkedInu 1700 a na naší nejnovější síti, Instagramu, máme 862 sledujících.
Na závěr bychom chtěli ještě jednou poděkovat našim čtenářům za přízeň, dále pak děkujeme institucím, které nás zásobují tiskovými zprávami, a blogerům, kteří nám zasílají zajímavé příspěvky. Velký dík patří našim partnerům, bez kterých by náš portál nemohl fungovat. Speciální díky samozřejmě patří našemu hlavnímu partnerovi, kterým je společnost IOCB Tech, s.r.o.
Tým redakce Vědavýzkum.cz
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz