Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Jižní Korea si udržela první příčku v globálním inovačním žebříčku agentury Bloomberg pro rok 2019. Ten letos vyšel již posedmé. V těsném závěsu za Koreou se umístilo Německo. Česko si polepšilo z 28. na 25. místo.

Agentura Bloomberg nedávno zveřejnila žebříček 2019 Bloomberg Innovation Index, který hodnotí světové ekonomiky v sedmi rovnocenných kategoriích (patentová aktivita, zaměstnanost ve výzkumu a vývoji, terciární vzdělávání, počet technologických společností, produktivita, přidaná hodnota ve výrobě a výdaje na VaV). Do hodnocení vstupuje více než 200 zemí světa, žebříček je sestavován pro 60 nejlepších.

Česko se v letošním hodnocení umístilo na pětadvacáté příčce, o tři výše než loni. Nejvyšší umístění přitom získalo v pilíři „přidaná hodnota ve výrobě“, ve kterém je celkově na šestém místě, ve společnosti zemí jako Singapur nebo Japonsko. Naopak nejhůře, až na 47. příčce, se umístilo z hlediska koncentrace high-tech společností.

Porovnáme-li pozici Česka v žebříčku s cíli, které si klade nová inovační strategie ČR (mezi top 7 inovačními lídry v EU do roku 2030), musí se tuzemská inovační výkonnost ještě zvýšit. V rámci Evropské unie jsme – alespoň dle žebříčku agentury Bloomberg – zatím na 14. místě.

Evropští inovátoři v čele žebříčku

Německo si v letošním hodnocení polepšilo o dvě příčky a téměř dostihlo Jižní Koreu, která se na čele žebříčku drží již šestým rokem. Hlavním důvodem je podle jeho autorů vysoká přidaná hodnota německého průmyslu a vysoké výdaje na výzkum a vývoj, za kterými stojí společnosti jako Volkswagen AG, Robert Bosch GmbH a Daimler AG.

Také další evropské země si v porovnání s loňským hodnocením polepšily. Na třetí příčce najdeme Finsko, které se vyhouplo z loňského sedmého místa, hned za ním následuje Švýcarsko. Nejvíce se zlepšilo Rumunsko, které postoupilo do první poloviny žebříčku. Naopak švédská ekonomika se z hlediska inovační výkonnosti propadla z loňské druhé pozice na sedmou.

Skokanem roku je v přední části žebříčku Izrael, který se z loňského desátého místa vyšvihnul na páté. Spojené státy letos obsadily osmé místo, poté co v minulém roce poprvé v historii žebříčku vypadly z první desítky. Na podrobné výsledky se podívejte zde.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JS)

Zdroj: Bloomberg

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Vědavýzkum.cz
Kategorie: Ze zahraničí