Evropští komisaři se prozatím jednomyslně shodli, že rozpočet na výzkum, vývoj a inovace se v dalším rámcovém programu nebude snižovat. Naopak budou usilovat o jeho další navýšení, a to i přes odchod Velké Británie z Evropské unie.
Škrty se vyhnou také programu Erasmus+. Německý komisař Günther Oettinger, který má na starosti právě evropský rozpočet, v posledních měsících intenzivně usiloval o to, aby se položka na výzkum a vývoj v evropském rozpočtu nesnížila. Další prostředky navíc poputují také na kontrolu migrace, obranný výzkum nebo na programy klimatické změny.
Všechny ostatní evropské programy ale škrty čekají. Některé nástroje podpory budou navíc sloučeny. Jedním z návrhů je i realizovat centrální Evropský fond, který bude sdružovat všechny evropské investiční nástroje. Zemědělství a oblast hospodářské a sociální koheze, které financuje především chudší regiony EU, podle Oettingerových slov škrty naopak pocítí.
Vyvážit ztrátu britských příspěvků ale zároveň znamená, že členské státy budou muset do společného rozpočtu přispět větší částkou. To se nelíbí Francii a Rakousku, které v evropském rozpočtu žádají výraznější úspory. Velká Británie by ale nakonec svým finančním dílem přispět mohla. Oettinger totiž v této souvislosti připomněl smlouvy se Švýcarském a Norskem, které platí za přístup k programům Evropské unie.
Podle Kurta Deketelaereho, představitele organizace League of European Research Universities (LERU), byl ale podobný přístup Evropské komise očekávaný, protože se o důležitosti výzkumu a vývoje pro budoucnost Evropy výrazně mluvilo již v minulých měsících.
Finální podobu budoucího evropského rozpočtu na období 2021–2028 komisaři představí v květnu. Jednání o rozpočtu patří k nejdůležitějším tématům, které budou utvářet evropskou politiku výzkumu a vývoje.
O financování výzkumu v evropském rozpočtu na rok 2018 jsme psali zde.
Autor: Vědavýzkum.cz (JT)
Zdroj: TimesHigherEducation, ScienceBusiness
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz