Velká Británie v prosinci 2017 oznámila, že občané Evropské unie žijící na britských ostrovech budou moci v zemi zůstat i po odchodu země z EU v roce 2019. Časopis Science píše, že nová dohoda tak pomáhá uklidnit obavy britské vědecké komunity.
Občané Evropské unie budou moci po pěti letech života v Británii získat zvláštní status, který jim umožní v zemi natrvalo zůstat. Pro vědce je také důležitá možnost, že občané s tímto statusem se budou moci účastnit grantových soutěží a žádat o různé typy veřejné podpory na svůj výzkum. Nová dohoda tak poskytuje jistější, stabilnější perspektivu evropským vědcům, kteří pracují ve Velké Británii. Podle nejnovějšího průzkumu totiž až 70 % procent občanů Evropské unie zvažuje odchod z Velké Británie.
Některé obavy stále zůstávají. Z textu dohody totiž vyplývá, že občan Evropské unie bude moci Velkou Británii opustit pouze na pět let, aniž by se musel obávat ztráty zvláštního statusu. To by ale mohlo způsobit nemalé problémy v různých fázích vědecké kariéry – například při postdoktorandských pobytech v zahraničí.
Britští vědci také uvítali možnost nadále se účastnit programu Horizont 2020. Britská vláda už v červenci 2017 souhlasila, že bude i nadále financovat vlastní podíl v tomto programu. I díky tomu mohou Britové stále žádat o podporu z programu Horizont 2020. Nad přístupem Velké Británie do dalšího, devátého rámcového programu ale stále visí otazník.
Autor: Vědavýzkum.cz (JT)
Zdroj: The Guardian, Science
Přečtěte si také o plánech Velké Británie spolupracovat s Evropskou unií v oblasti výzkumu a vývoje. The Royal Society také sestavila čtyři možné scénáře dopadů brexitu na britské inovační a výzkumní prostředí.
Podívejte se také na rozhovor s Otakarem Fojtem, vědeckým atašé Britské ambasády v Praze.
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz