Británie ve vědě a výzkumu s evropskými partnery významně spolupracuje. Celkově se v programu Horizont 2020 podílí na 7360 projektech, z toho s Českou republikou spolupracuje na více než 650 společných projektech. Tuto významnou spolupráci ve vědě a výzkumu chce Británie zachovat i po odchodu z Evropské unie. Poziční dokument, zveřejněný 6. září, navrhuje novou dohodu o spolupráci ve vědě a výzkumu s Evropskou unií, která zajistí budoucí partnerství v mnoha oblastech.
Británie je známá svou špičkovou vědou. Tři britské univerzity patří mezi deset nejlepších na světě. Po Spojených státech má Británie druhý největší počet držitelů Nobelovy ceny na světě. V Británii žije pouhých 0,9 % celosvětové populace, ale přitom zde pracuje 4,1 % všech vědců. Británie se také podílí na 15,9 % z počtu všech vysoce citovaných publikací.
V lednu 2017 potvrdila britská vláda závazek dalších dvou miliard liber investovaných do výzkumu do roku 2021. Celkově se britská vláda zavázala navýšit výdaje na vědu a výzkum na 2,4 % hrubého domácího produktu do roku 2027 s dlouhodobým výhledem 3 %. Dne 18. července 2017 vystoupil britský ministr pro vědu Jo Johnson s prohlášením, že britská vláda zaručuje financování britského podílu ve všech projektech Horizontu 2020, které byly podány před odchodem Spojeného království z EU a později úspěšně prošly hodnotícím procesem. Británie se také přihlásila k budoucí spolupráci s Evropským společenstvím pro atomovou energii (Euroatom) a k dalšímu financování společného výzkumu jaderné fúze.
Celý poziční dokument je možné shlédnout zde. První reakci evropského komisaře pro vědu, výzkum a inovace, Carlose Moedase, si můžete přečíst zde.
Autor: Vědavýzkum.cz (JT)
Zdroj: British Embassy Prague, Gov.uk