facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Jaderná budoucnost Británie po Brexitu

15. 7. 2017
Jaderná budoucnost Británie po Brexitu

Jedním z nevyhnutelných důsledků Brexitu je také odchod Velké Británie z Evropského společenství pro atomovou energii (Euratom). Britská vláda včera uveřejnila dokument, ve kterém se hlásí k zodpovědnosti a nadále počítá s pokračováním spolupráce se společenstvím.

Hlavní strategií země jako klíčového hráče v evropské jaderné energetice je zajistit i v budoucnu blízký a aktivní vztah s členy Euroatomu. V uveřejněném dokumentu se britská vláda hlásí především k zodpovědnosti za vlastnictví speciálního štěpného materiálu a s tím spojená bezpečnostní opatření. Dále jsou zde popsány hlavní body v procesu předávání tohoto materiálu mezi Velkou Británií a teritoriem zemí Euroatomu.

Zásadní prioritou je zajistit hladký přechod bezpečnostních opatření do nového režimu a také snaha stabilizovat oblast jaderné energetiky jako celku. Dále se počítá i s intenzivní budoucí spoluprací s Euroatomem právě v rámci jaderného výzkumu a rozvoje technologií. Velká Británie tak bude s evropskými zeměmi nadále spolupracovat i v projektu JET, o němž jsme už informovali. Počítá se také s nutností minimalizovat bariéry v civilním jaderném obchodování mezi Velkou Británii, Euroatomem a dalšími zeměmi. Posledním důležitým závazkem je zajistit dostatečnou mobilitu pracovníků a výzkumníků, kteří se jadernou energetikou zabývají.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JT)

Zdroj: Gov.uk