Francie s Kanadou společně pracují na plánu, který by se mohl stát vzorem pro globální spolupráci v oblasti umělé inteligence. První mezinárodní konference by se měla konat již příští rok.
V posledních měsících se uskutečnilo několik jednání v rámci iniciativy The Global Partnership for AI (GPAI) mezi francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a kanadským premiérem Justinem Trudeauem. Hlavním záměrem projektu je vytvořit stálou platformu, která bude zahrnovat vládní sektor, průmysl a akademickou obec. Vzniklý orgán by měl soustavně sledovat vývoj a debatovat o světových dopadech umělé inteligence. Poté, co bude ustanoveno jasné jádro projektu, se k GPAI budou moci připojit i další země.
Umělá inteligence jako věda budoucnosti
Podle dosavadního plánu bude mít GPAI radu složenou z ministrů, kterou budou doplňovat expertní panely ze zástupců veřejného i soukromého sektoru a podporovat další odborná střediska z Paříže, Montrealu a také Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.
Umělá inteligence je stále diskutovanějším tématem, ať už v kontextu nepřeberného množství výhod a úspěchů, kterých by se díky ní dalo dosáhnout, či obav, které vyvolávají její potenciální schopnosti. O tom, že umělá inteligence je rozhodně jedním z hlavních polí současného i budoucího výzkumu, mimo jiné svědčí i průzkum společnosti IDC. Ten zjistil, že jen letos bylo do tohoto odvětví investováno přibližně 37,5 miliard dolarů.
Účast dalších zemí je zatím nejasná
Globální diskuze v oblasti AI však není vůbec jednoduchá. Podle Lyse Langlois, ředitelky AI centra v Quebecu, je zapotřebí jedna společná struktura, která by dokázala spojit mnoho rozdílných názorů a představ. Tou by mohla být právě GPAI, k níž se vyjádřil i Emanuel Macron: „Hlavním cílem je podpořit debatu a dosáhnout konsenzu v klíčových otázkách. Zapojíme do procesu výzkumné pracovníky a technologické společnosti, které jsou ochotny s touto technologií zacházet zodpovědně. Nechceme přenechat hlavní slovo soukromým hráčům či vládám, které nesdílejí naše společné hodnoty. GPAI je výzvou k individuální odpovědnosti, stejně jako ke spolupráci,“ řekl 30. října na pařížské konferenci Global Forum on AI for Humanity.
Do jednání o GPAI se zatím zapojily hlavně francouzské a kanadské orgány. Ostatní země, jako například Japonsko, nemají příliš jasnou představu o svém působení v oblasti. „Japonská vláda se vyjednávání prozatím nezúčastní. Myšlenka GPAI pro nás v tuto chvíli není stoprocentně jasná. Pokud by se naše stanovisko změnilo, budeme uvažovat o připojení,“ řekl Koiči Akaši, japonský náměstek ministra pro inovace.
Přestože má iniciativa GPAI své mouchy a její případní spojenci zatím nejsou známí, potřeba vlád v oblasti umělé inteligence konat je zřejmá. Na nové politice pracuje například Evropská komise, její představení je plánováno na březen následujícího roku. Svůj plán na začátku tohoto roku zveřejnil také Washington, jemuž navíc před měsícem National Security Commision on AI ve svém reportu doporučila „zřídit síť podobně smýšlejících národů, která bude společnou studnicí odborných znalostí a kapacit v oblasti AI“. S prací na umělé inteligenci nezahálí ani komunistická Čína, která již na začátku roku apelovala na další vlády, aby se připojily k jejím směrnicím.
Hlavní oblasti zájmu jsou stanoveny, detaily se dolaďují
Hlavní čtyři témata GPAI se týkají inovací a komercionalizace, odpovědnosti umělé inteligence, správě údajů a budoucnosti práce. I Česká republika si tento rok stanovila tři hlavní cíle v oblasti umělé inteligence: jsou jimi zajištění bezpečné společnosti, zjednodušení života a získání Evropského centra excelence. Výše zmíněné čtyři oblasti GPAI odráží momentálně nejpalčivější otázku: Jaký bude dopad umělé inteligence na ekonomiku, pracovní místa, soukromí a bezpečnost?
Přibližně 90 skupin, ať už z vládních okruhů nebo nadnárodních společností, navrhlo v posledních letech různé etické principy týkající se umělé inteligence. Již během července tak bylo vydáno první mezivládní prohlášení o etických pravidlech pro AI, které podpořilo 20 největších průmyslových zemí, jež jsou součástí G20.
Aktéři zapojení v GPAI by se měli každoročně scházet, Kanaďané navíc již nabídli uspořádat první mezinárodní konferenci na konci příštího roku. The Global Partnership for AI má rozhodně prostor a vůli něco v oblasti dělat. Podle Langlois však stále ještě mnoho detailů potřebuje doladit a vyjasnit.
Autor: Vědavýzkum.cz (BK)
Zdroje: Sciencebusiness, DFKI, Cision in Canada
Foto: NATO
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz