Společné výzkumné středisko Evropské komise (JRC) vydalo ve spolupráci s nakladatelstvím Elsevier publikaci Science for Policy Handbook. Vědcům a výzkumným organizacím v ní poskytuje návod, jak dosáhnout toho, aby se jejich znalosti a výstupy práce staly součástí procesu tvorby zodpovědné politiky.
Dnešní společnost čelí problémům, jež nelze uspokojivě vyřešit bez vědeckých znalostí. Přestože světy vědy a politiky jsou si značně vzdáleny, musí úzce spolupracovat. A napomáhání této spolupráci je jedním z hlavních cílů JRC. „Díky využití metod, jako je například foresight, dokážeme využít naše společné znalosti k poznání širších souvislostí a předvídání nadcházejících vědeckých problémů,“ uvádí David Mair, který je v JRC zodpovědný právě za oblast politiky založené na odborných znalostech.
Autoři publikace nabízejí deset základních tipů pro vědce a výzkumné organizace, aby jejich výsledky měly politický dopad:
1. Snažte se pochopit politický proces
Víte, jaké jsou aktuální politické cíle? Jakým způsobem jsou přijímána rozhodnutí a kdo jsou klíčoví aktéři, kteří je činí? Sledujte parlamentní debaty, diskuse na sociálních sítích a účastněte se politicky relevantních akcí, které organizují think-tanky nebo politické strany. Pomůže vám to zjistit, kdo by mohl potřebovat relevantní a včasné odborné znalosti.
2. Klaďte otázky
Diskutujte s tvůrci politik a relevantními stakeholdery. Pokud k nim nemáte přímý přístup, snažte se porozumět tématům a otázkám ve veřejné diskusi. Zůstávejte skeptičtí, ne však cyničtí - prověřujte otázky a předpoklady různých aktérů. Neváhejte problémy rámovat novým způsobem a navrhujte nové typy vědeckých důkazů a poznatků - ne pouze ty, které žádají politici.
3. Uplatnění výsledků v politice zvažujte od počátku
Možné uplatnění výzkumných výsledků v politickém rozhodování byste měli mít na paměti nejlépe již v průběhu navrhování svého výzkumu. Vědecká zvídavost je sice mocný hnací motor bádání, ale pokud chcete, aby váš výzkum měl dopady v politice, musíte být připraveni přizpůsobit ho politikům, kteří potřebují rychlé odpovědi na otázky, které vyvstávají v politických diskusích.
4. Věda v politice je kolektivní sport
Snaha o lepší používání vědeckých poznatků k tvorbě politiky není individuální úkol, ale systematické kolektivní úsilí. Znají vaši známí a kolegové politické implikace vaší práce? Do kontaktu s tvůrci politiky se nemusíte dostat osobně, ambasadorem vědění může být i někdo z vašeho okolí.
5. Staňte se kriticky smýšlejícím přítelem
Aby věda a politika mohly úzce spolupracovat, je zapotřebí důvěra, otevřenost a vzájemné porozumění potřebám, zájmům a hodnotám druhé strany. Zároveň byste ale neměli slevit ze své vědecké integrity jen proto, abyste poskytli vhodné politické poselství. Buďte připraveni sdělovat nepříjemné pravdy.
6. Vystupujte v politických diskusích
Veřejným vystupováním se můžete zviditelnit a získat důvěryhodnost v politických kruzích. Můžete být pozváni, abyste vystoupili v médiích nebo na akcích pořádaných neziskovými organizacemi, think-tanky či politickými stranami. To, co se naučíte v diskusích, použijte ke zdokonalení výstupů své práce. Upozorňujte politiky na výzkumy, které jsou relevantní pro diskutované otázky.
7. Mluvte oběma jazyky
Komunikace s politiky má stejně jako komunikace s vědci svá specifika. Prezentovaná fakta byste měli umět doprovázet příklady, které zaujmou. Přizpůsobte svůj jazykový a komunikační projev publiku a časově omezenému formátu. Používejte kratší a jednodušší výrazy, vyhýbejte se žargonu a technickým detailům, pro znázornění používejte příběhy a vizualizace.
Postup by měl být opačný, než je při psaní vědecké práce. Začněte prezentováním klíčových zjištění a podrobnosti a metody nechte na později. Používejte nové komunikační prostředky – politici zřídka kdy čtou vědecké práce, ale sledují blogy, sociální sítě nebo podcasty a hledají snadno stravitelné vědecké důkazy.
8. Prezentujte výzkum v kontextu
Politici ocení stručnou syntézu existujícího vědění spíše než jednu nejnovější studii. Zarámujte svůj výzkum do kontextu širších znalostí. I dřívější zjištění mohou být cenná a mít významný dopad v politice, pokud se vztahují k aktuálním problémům.
9. Podporujte diverzitu
Vaše okolí a profesní i osobní hodnoty přirozeně ovlivňují směr, kterým se ubírá váš výzkum. Je důležité být si toho vědom a podporovat rozmanitost expertních znalostí vstupujících do procesu tvorby politiky, protože žádná vědní disciplína nemůže poskytnout všechny odpovědi.
10. Buďte upřímní ohledně nejasností
Vyhněte se pokušení zamaskovat nejasnosti a nejistotu ve výzkumných výsledcích ve snaze poskytnout politikům jasnější odpověď. Sdělujte nedostatky výzkumu srozumitelným způsobem. Porozumění politickému kontextu vám umožní posoudit, které nedostatky jsou pro politická rozhodnutí zásadní.
Autoři handbooku dále upozorňují, že tvorba politiky je komplexní proces a vědecké znalosti jsou pouze jednou stranou mince. Věda nedokáže vyřešit hodnotová dilemata nebo rozhodnout o tom, jak činit nezbytné kompromisy mezi různými zájmy. Stejně jako excelentní věda i praktické důsledky politických rozhodnutí vyžadují určitý čas a někdy nejsou tak zřejmé jako počty citací vědeckých článků, přestože existují. Navíc v případě, kdy se vědecké poznání v politice uplatní, kredit připadne zpravidla politikům. Autoři radí přijmout to jako fakt a snažit se přispět k politice založené na expertních znalostech co nejlépe.
Celá publikace Science for Policy Handbook je k dispozici zde.
Auto: Vědavýzkum.cz (JS)
Zdroj: Evropská komise
Foto: Jason Kong
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz