Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

V uplynulém týdnu byly uděleny Nobelovy ceny za chemii, fyziku a fyziologii či medicínu. Jde o nejslavnější a pravděpodobně nejprestižnější vědecké ocenění v přírodních vědách. Letos byly oceněny například objevy exoplanet, lithium-iontových akumulátorů nebo výzkum způsobů, jak se buňky přizpůsobují dostupnému kyslíku.

nobelprize1

Nobelova cena za medicínu či fyziologii byla letos udělena společně Williamu G. Kaelinovi Jr., siru Peteru J. Ratcliffovi a Greggovi L. Semenzovi za jejich objev způsobu, jakým buňky vnímají dostupnost kyslíku a jak se těmto podmínkám přizpůsobují. Tento objev mimo jiné přispěl k lepšímu pochopení fungování široké škály onemocnění včetně rakoviny či anemie. Výzkum Petera Ratcliffa byl také financován Evropskou výzkumnou radou z programu ERC Advanced Grants. Jde již o sedmého laureáta Nobelovy ceny, kterého podpořila ERC.

Za fyziku si odnesli ocenění James Peebles, Michel Mayor a Didier Queloz. Královská švédská akademie věd uvedla, že objevy James Peeblese změnily moderní porozumění historie kosmu. Tento vědec tak významně přispěl k propracování teorie velkého třesku. Michel Mayor a Didier Queloz pak v roce 1995 přišli s prvním objevem exoplanety, která obíhá kolem hvězdy 51 Pegasi v jiné sluneční soustavě.

Nobelova cena za chemii byla za rok 2019 udělena také týmů vědců. John B. Goodenough, M. Stanley Whittingham a Akira Yoshino byli oceněni Švédskou královskou akademií za svůj objev lithium-intových akumulátorů. Ty přinesly revoluci v používání technologií – bez nich by jen obtížně fungovaly mobily, chytré hodinky, laptopy nebo třeba elektromobily.

Nobelovy ceny nejsou bez problémů

Nobelovy ceny jsou ale také pravidelně kritizovány. Jedním z problémů je například to, že v současné době lze za objev ocenit maximálně tři laureáty. To jde proti duchu současné vědy, kde se zvláště na výzkumu v přírodních vědách podílí často mnohačlenné týmy napříč různými zeměmi. Nobelova cena čelí také časté kritice za velmi pomalé reakce na aktuální vědecké dění. Také má stále problém s nedostatkem oceněných žen. Mezi výše jmenovanými laureáty ostatně ani letos není žádná.

Kromě těchto ocenění se udílí také Nobelova cena za literaturu, kterou za rok 2018 obdržela polská spisovatelka Olga Tokarzcuk a za rok 2019 Peter Handke. Nobelovu cenu míru si odnesl etiopský premiér Abiy Ahmed. Na předání Nobelovy ceny za ekonomii se stále ještě čeká. O Nobelových cenách předaných za minulý rok čtěte více zde.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JT)

Foto: Adam Baker

Zdroj: Nobel Prize, ERC, Science, CEITEC

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Vědavýzkum.cz
Kategorie: Ze zahraničí