Překvapivou změnu zažije zřejmě německá vědní politika. Angela Merkelová vybrala na post ministryně pro vzdělávání a výzkum ve svém novém kabinetu nepříliš známou Anju Karliczek. Ta se doposud věnovala financím a s oblastí výzkumu a vývoje nemá příliš zkušeností. Reakce na její jmenování jsou smíšené.
Volba Angely Merkelové byla víc než překvapivá. Za nejpravděpodobnějšího kandidáta do vedení ministerstva pro vzdělání a výzkum byl totiž považován Hermann Gröhe, který v předchozím kabinetu Merkelové stál v čele spolkového ministerstva zdravotnictví. Místo něj vybrala kancléřka neznámou Anju Karliczek. Nová ministryně je původním vzděláním bankéřka, která před vstupem do politiky pracovala jako manažerka hotelu. S vědou nemá žádné hlubší zkušenosti.
Její jmenování vyvolalo značně smíšené reakce. Komentář Süddeutsche Zeitung je značně kritický. Podle něj její jmenování dává špatný signál a zpochybňuje ústřední úlohu výzkumu pro německou ekonomiku. Jiní komentátoři volí mírnější tón a ve jmenování Karliczek vidí naopak příležitost vnést do německého výzkumu něco nového. Důvody kancléřčiny volby jsou ale především politické – členové jejího kabinetu jsou výrazně mladší a poměr mužů a žen je relativně rovnoměrný.
Jakkoliv výběr nové ministryně obklopují pochybnosti, zdá se, že německý výzkum dostane dostatek peněz na další rozvoj. Koaliční smlouva slibuje každoroční až tříprocentní navýšení financí pro výzkumné agentury, jako je Společnost Maxe Plancka nebo Sdružení německých výzkumných center Helmholtz. Plánuje se také zvýšit celkové množství prostředků investovaných do výzkumu, vývoje a inovací ze současných 2,9 % HDP až na 3,5 % HDP. Tím by se Německo stalo jednou ze zemí, které do národního výzkumu a vývoje investují nejvíce prostředků.
Autor: Vědavýzkum.cz (JT)
Zdroj: Sciencemag.org
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz