Německá politická scéna se od podzimních voleb v roce 2017 potýká s těžkostmi a nejistotou. Zdá se ale, že patovou situaci by nyní mohly vyřešit znovuobnovené rozhovory mezi vítěznou Křesťanskodemokratickou unií (CDU) kandidující společně s Křesťansko-sociální unií Bavorska (CSU) kancléřky Angely Merkelové a Sociálnědemokratickou stranou Německa (SPD). Nový dokument, který by se podle zdrojů časopisu Science měl stát podkladem pro jednání mezi oběma stranami, navrhuje, že by se německé investice do výzkumu a vývoje měly zvýšit ze současných 2,9 % hrubého domácí produktu (HDP) na 3,5 %. O 3 % ročně by se měly zvýšit také státní příspěvky na výzkumné organizace, jako je Max Planck Society nebo Helmholtz Association.
Navýšení, které zahrnuje jak větší státní investice, tak i silnější podporu soukromých prostředků investovaných do výzkumu a vývoje, je podle dokumentu klíčové proto, aby si Německo zachovalo postavení jednoho z evropských inovačních lídrů. Němci také podle aktuální zprávy Světové organizace duševního vlastnictví produkují největší počet patentů na hlavu.
Díky novým prostředkům by se Německo mohlo posunout mezi země s největším procentem HDP investovaným do výzkumu a vývoje. Podobné procento na výzkum vynakládá například Japonsko. Kromě něj už víc prostředků investují jen Jižní Korea a Izrael. Německo je pro Českou republiku jedním ze strategických partnerů. I proto Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) na podzim minulého roku iniciovala vznik Česko-německého strategického fóra.
Celkové české výdaje na výzkum a vývoj v poměru k HDP naopak v roce 2016 poklesly z 1,9 % na 1,68 %. Do značné míry to způsobil pokles příjmů z Evropské unie.
Autor: Vědavýzkum.cz (JT)
Zdroj: Science