Ve Strakově akademii zasedla Rada pro výzkum, vývoj a inovace pod vedením nového ministra Marka Ženíška
K hlavním bodům květnového zasedání RVVI patřil návrh výdajů státního rozpočtu na výzkum, vývoj a inovace (SR na VaVaI) na období 2025+ po vypořádání mezirezortního připomínkového řízení, který bude postoupen na jednání vlády. V návrhu schváleném Radou jsou celkové výdaje SR na VaVaI včetně spolufinancování navrženy: na rok 2025 ve výši 45,066 mld. Kč, na rok 2026 ve výši 47, 594 mld. Kč, na rok 2027 ve výši 48,044 mld. Kč. K tomuto bodu jednání byla vydána samostatná tisková zpráva.
V rámci jednání RVVI byla dále schválena výzva k podávání návrhů na udělení Ceny předsedy Rady za propagaci nebo popularizaci výzkumu, experimentálního vývoje a inovací za rok 2024 bude již začátkem června zveřejněna na stránkách vyzkum.gov.cz a vlada.gov.cz. Ocenění je každoročně udělováno fyzické osobě, která se významnou měrou zasloužila o propagaci nebo popularizaci výzkumu, experimentálního vývoje a inovací. Mohou ji získat nejen vědečtí pracovníci, ale i novináři, učitelé a další osobnosti popularizující vědu a výzkum. „Cenu předsedy Rady pro výzkum, vývoj a inovace za popularizaci a propagaci výzkumu vítám jako mimořádnou příležitost ohodnotit jednotlivce, kteří usilují o přiblížení výsledků vědy a výzkumu nejširší veřejnosti,“ doplnil ke smyslu ocenění ministr Marek Ženíšek.
Členové RVVI dále projednali a schválili stanovisko k návrhu skupiny grantových projektů Návratové granty, který předložila Grantová agentura ČR. Návratové granty jsou určené vědcům a vědkyním po kariérní přestávce s cílem umožnit jim návrat k vědecké kariéře a usnadnit sladění osobního a profesního života.
Projednáno a následně schváleno bylo i stanovisko k aktualizaci Národní strategie umělé inteligence České republiky 2030 (NAIS) předložené Ministerstvem průmyslu a obchodu, jež je hlavním koordinátorem této agendy. V materiálu je definováno sedm tematických klíčových oblastí zásadních pro strategické směřování ČR v oblasti umělé inteligence (AI): AI ve výzkumu, vývoji a inovacích; vzdělávání a expertíza v AI; AI dovednosti a dopady AI na trh práce; etické a právní aspekty AI; bezpečnostní aspekty AI; AI v průmyslu a podnikání; AI ve veřejné správě a veřejných službách.
V další části jednání schválila RVVI stanovisko k projektu sdílených činností Strategická inteligence pro výzkum a inovace (STRATIN+), který předložilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Projekt přispěje k naplňování Národní politiky výzkumu, vývoje a inovací ČR 2021+ či cílů Národního plánu obnovy, a zároveň reaguje na poptávku veřejné správy a výzkumných organizací po nezávislých odborných podkladech pro strategické řízení systému výzkumu, vývoje a inovací v ČR.
RVVI vyslechla také informaci o činnosti dvou pracovních skupin Rady – pracovní skupiny pro transfer znalostí a technologií a pracovní skupiny pro daňové odpočty na výzkum a vývoj.
Zdroj: Úřad vlády ČR