Podle statistik konzultační společnosti ttopstart se nejvíce ERC grantů daří získávat Nizozemsku, Švýcarsku a Izraeli. Naopak Polsko, Řecko, Slovensko a Česká republika zaostávají.
S desetiletým výročím existence Evropské výzkumné rady se objevují dlouhodobé statistiky jednotlivých zemí a jejich úspěšnosti v získávání podpory z ERC. Granty Evropské rady pro výzkum jsou velmi prestižní – financují špičkový evropský výzkum, ať už za účelem podpory výzkumu v klíčových oblastech nebo přínosné spolupráce napříč výzkumnými obory či institucemi.
Statistika úspěšnosti v získávání ERC grantů byla vytvořena z poměru mezi počtem získaných ERC grantů v dané zemi a počtem tamějších univerzit, které se umístily v žebříčku THE World University Rankings. Výsledky pak byly v grafu rozděleny do třech stupňů: zelená indikuje vysokou úspěšnost, oranžová průměrnou úspěšnost a modrá zastupuje země s nízkou úspěšností. Jednoznačně nejvýkonější v získávání ERC grantů je Izrael, mezi další země s vysokou úspěšností patří také Švýcarsko a Nizozemí. K nejlepším ze skupiny zemí se středním úspěchem v získávání ERC grantů patří Velká Británie, Německo a Francie.
Česká republika má úspěšnost velmi nízkou. Za deset let existence ERC se jí povedlo získat 25 grantů, přičemž počet univerzit umístěných v žebříčku THE World University Rankings je 12. Poměr úspěšnosti je tedy 2,08 (přičemž nejúspěšnější Izrael získal výsledek 70). O Češích, kterým se povedlo získat ERC grant, informuje například článek Martina Rychlíka. K zemím s podobně nízkým výsledkem patří Slovinsko a Srbsko. Ještě horší výsledek pak má Slovensko, Turecko, Rumunsko a Litva.
Zdroj: Ttopstart.com
Autor: Vědavýzkum.cz (JT)
Zdroj: ttopstart.com
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz