Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Jedna z předních ruských univerzit Higher School of Economics (HSE) vydala nařízení, které zaměstnancům a studentům univerzity zakazuje účastnit se politických protestů a vyjadřovat se k politické situaci. Mohou tak učinit pouze v případě, že nebudou uvádět svůj titul a příslušnost k instituci. Opět tak vyvstávají obavy o ohrožení akademických svobod v zemi.

Rusko

Kritici tvrdí, že nové nařízení je z části odveta studentům, kteří se loni v létě zapojili do protivládních protestů. Novou politiku univerzita navíc schválila i přesto, že proti ní byla zorganizována mezinárodní petice, kterou podepsaly stovky akademiků z celého světa. „Celá naše akademická komunita doufá, že svoboda názoru a řeči, jedno z nejdůležitějších lidských práv, nebude přísně omezeno správou HSE. Důrazně žádáme o zastavení autoritářských trendů v ruském akademickém světě,“ vyjádřila se k situaci například Klavdia Smola, profesorka na Dresden Technology University.

Loňské protesty vedly k zatčení desítek lidí z akademického prostředí

Nové nařízení tak omezuje činnosti, které podle znění „nepřispívají pozitivně k dobré pověsti univerzity“. Tím je myšlen například politický aktivismus či aktivismus v oblasti lidských práv. „Pokud je někdo zapojen do politických aktivit, musí tak učinit jako soukromá osoba, a ne jako zaměstnanec nebo student univerzity“, stojí v novém univerzitním předpisu. Jeho porušení je považováno za disciplinární přestupek a ve výsledku může vést až k propuštění z univerzity.

Moskvou vloni v létě otřásla vlna protestů za svobodné volby do městské rady. Valeria Kasamara, prorektorka HSE, ale mimo jiné i provládní kandidátka, byla podezřelá ze zneužití zdrojů HSE pro svou volební kampaň. Protesty vyústily v zadržení přibližně dvou tisíc protestujících. Devatenáct osob bylo obviněno z trestného činu, dalších jedenáct bylo odsouzeno k trestu odnětí svobody na tři roky. Mezi zadrženými jedinci bylo i několik studentů, včetně Yegora Zhukova z HSE. Zhukov je populárním blogerem, který se zaměřuje právě na sociální a politické problémy v zemi - jen na sociálních sítích má přes 100 tisíc sledujících. Jednadvacetiletý student se tak stal symbolem loňských protikremelských protestů a vyzval své stoupence, aby použili všech možných prostředků k sesazení prezidenta Putina, kterého nazval „diktátorem a tyranem“.

Zákazy shromažďování na univerzitní půdě nebo nutnost prokázat se ID

Hnutí podporující zadržené osoby bylo částečně organizováno a podporováno právě studenty a absolventy HSE. Tato vysoká ekonomická škola se řadí mezi státní univerzity, které si vybudovaly svou pověst na prosazování liberálních hodnot, podpoře studentských iniciativ a autonomie. Jakmile však protesty utichly, univerzita přikročila k omezování svobody projevu. Zajímavé však je, že se nová nařízení nebudou vztahovat na úředníky HSE, kteří zastávají provládní politické pozice.

Nové nařízení navíc zakazuje například i registraci studentských médií jako studentských organizací, což studenty defacto zbavuje přístupu k univerzitním zdrojům. Média na HSE jsou tematicky rozmanitá, nicméně z větší části jsou kritická k politické situaci v zemi, někdy i vůči univerzitě samotné. Další z nařízení umožňuje zrušit téměř jakoukoliv akci, která by byla v rozporu se současným postojem univerzity.

Součástí nařízení je i povinnost prokázat se na půdě univerzity na požádání občanským průkazem. Podle protestujících se jedná o porušení hodnot univerzity, odvolávají se navíc na to, že takové možnosti nemá ani policie, která musí pro identifikační kontrolu uvést oprávněný důvod. „Univerzita, která studentům nedovoluje svobodnou organizaci, se za univerzitu vlastně nedá považovat,“ myslí si Erica Ehrhardt, postdoktorandka na University of Cologne. Vedení HSE však navržené změny obhajuje a tvrdí, že jsou ekvivalentem pravidel, která platí na amerických univerzitách.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (BK)

Zdroje: Times Higher Education, Doxa journal, New York Times, University World News


 

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Vědavýzkum.cz
Kategorie: Ze zahraničí