The British Academy vydala zprávu, která analyzuje posledních sto let vývoje britských výzkumných politik. Ze studie vyplývá řada poučení i pro současnost. Například ukazuje, že špatná politická rozhodnutí mají v oblasti výzkumu dlouhodobé následky, které se jen velmi obtížne napravují. A že inkluzivita a transparentnost byly britské vědě vždy k užitku.
The British Academy, která sdružuje přední britské vědce v sociálních vědách a humanitních oborech, sestavila zprávu o historii britských výzkumných politik za poslední století. Historický přehled včetně chronologie a grafů doplňuje i řada dalších dílčích analýz. Publikace se snaží odpovědět na tři otázky, které její autoři považují za klíčové:
- Co jsou to vědecké politiky?
- Jak lze formulovat efektivní vědecké politiky?
- Čeho se vědecké politiky snaží dosáhnout?
Analýza například ukazuje, že vědecké politiky mají dlouhodobý efekt – jsou-li naformulovány špatně, jejich negativní důsledky se dají jen obtížné zvrátit. Tvůrci vědních politik musí také dobře zvážit, jak jejich politické cíle korespondují s řízením vědy na jednotlivých pracovištích, které jsou taktéž klíčovými hráči v této oblasti. Historická analýza totiž jasně dokládá, že většina financování vědy za poslední století pocházela ze zdrojů jednotlivých oddělení, a nikoliv ze zdrojů centralizovaných národních poskytovatelů.
Zásadní je také transparentnost ve způsobech, jakými se dosahuje rozhodnutí v procesech řízení vědecké politiky. Ta totiž pomáhá vyhnout se chybám a omylům.
Více než osmdesátistránkovou zprávu si můžete stáhnout zde.
Autor: Vědavýzkum.cz (JT)
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz