Skandál s falešnými výsledky výzkumu vyjde prestižní americkou Duke University na více než 100 milionů dolarů. Bioložka, kterou škola zaměstnávala, si měla vymýšlet výsledky svých výzkumů. Z důkazů přitom vyplývá, že univerzita o jejích praktikách věděla.
Podle nové mimosoudní dohody, kterou Duke University uzavřela, musí zaplatit vyrovnání ve výši 112,5 milionů dolarů. Skandál, který otřásl reputací univerzity, se týkal obvinění z falšování výsledků výzkumu za účelem získání výhod v grantových soutěžích vyhlašovaných americkými výzkumnými agenturami.
Bioložka Erin Potts-Kant měla podle obvinění falšovat data svých výzkumů, přičemž své vědecké výsledky využila ve více než 60 přihláškách do grantových soutěží. Ty univerzitě pomohly získat podporu v celkové výši až 200 milionů amerických dolarů (mělo se jednat o 49 grantů). Kromě toho také prostřednictvím podvodu připravila samotnou Duke University o více než 25 000 dolarů. Sedmnáct jejích odborných článků bylo aktuálně staženo z prestižních vědeckých časopisů.
Žalobu na Duke University podala soukromá osoba. Joseph Thomas, biolog, který na tamější univerzitě působil jako kolega Erin Potts-Kant, záhy zjistil, že bioložka měla ve zvyku výsledky svých výzkumů upravovat. Jiná data si zase vymýšlela úplně, či manipulovala s jejich statistickou relevancí. Kolegové i vedoucí týmu přitom měli o jejích praktikách vědět. Thomas žaluje i univerzitu, protože její vedení podle něj záměrně ignorovalo zjevné varovné signály proto, aby univerzita získala další granty.
Americké právo přitom umožňuje, aby soukromá osoba žalovala protistranu jménem státu. V takovém případě pak z výsledného odškodnění získá až 30 %. Podle posledních zpráv Thomas díky mimosoudnímu vyrovnání získá 33,8 milionů dolarů.
Skandál způsobil pozdvižení mimo jiné i proto, že zástupci Duke University dlouho tvrdili, že si univerzita nebyla vědoma falšování vědeckých výsledků před tím, než podvodně získala peníze ze státních grantů. Soudce ale letos na podzim zveřejnil důkazy, které dokazují, že si toho kolegové Erin Potts-Kant a její vedoucí byli vědomi už dávno předtím. Univerzita se nyní kromě tučného vyrovnání také zavázala zřídit nový poradní orgán, který má na etiku výzkumu na Duke University nadále dohlížet – jeho předsedkyní bude bývalá proděkanka Stanford University.
Celou kauzu ostatní americké univerzity pečlivě sledovaly. Jedná se totiž o jeden z největších a nejnákladnějších případů vědeckého podvodu v historii amerických univerzit. Všechny školy se nyní obávají, že se s podobnými žalobami takzvaně „roztrhne pytel“ – zvlášť pokud informátorovi, který s podobným obviněním přijde, může kauza přinést tučný výdělek.
Autor: Vědavýzkum.cz (JT)
Zdroj: ScienceMag (1, 2, 3), Retraction Watch
Foto: východní kampus a socha zakladatele Jamese B. Duka, Wikimedia
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz