Spojené státy americké mají s velkým náskokem největší počet vědeckých nobelistů. Při zohlednění počtu obyvatel se ale musejí sklonit hned před dvojicí evropských států. Velká Británie i Německo získali od počátku udílení cen v roce 1901 v přepočtu na 100 milionů obyvatel více Nobelových cen ve vědě než kdokoliv jiný.
Od roku 1901, kdy byly uděleny první Nobelovy ceny, získaly USA celkem 269 ocenění za vědecké objevy v oblasti chemie, fyziky, fyziologie a medicíny. Nositelů Nobelovy ceny v těchto oblastech z Velké Británie je 89, z Německa 69 a z Francie 31. Claudius Gros z Goethe University Frankfurt tyto statistiky obohatil o zajímavé přepočty.
K tomu, aby zmírnil vliv velikosti zkoumaných zemí a nastínil jejich produktivitu, se rozhodl přepočítat tyto ceny na obyvatele. Další komplikaci - tj. udělování cen více lidem za společný projekt - vyřešil tak, že k celkovým součtům za jednotlivé státy přičetl v tomto případě pouze „část Nobelovy ceny“. Např. když cenu vyhráli tři výzkumníci z různých zemí, každé zemi přičetl zisk 1/3 Nobelovy ceny. Takový přepočet je znázorněn v následujícím grafu, na kterém si lze všimnout dominantního postavení Británie. Druhé je Německo následované Spojenými státy.
V České republice se na úspěch v podobě zisku Nobelovy ceny čeká již dlouho. Zda na to je ČR připravená nebo alespoň dostatečně vybavená, hledá odpověď Rut Blízková ve svém nedávném blogu. Diskuse odborníků na toto téma se uskutečnila letos v únoru, článek si můžete přečíst zde.
Autor: Vědavýzkum.cz (NS)
Zdroj: The Economist
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz