facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Na výstavišti v Letňanech začíná Veletrh vědy

6. 6. 2019
Na výstavišti v Letňanech začíná Veletrh vědy

Vytvořit si oblak v lahvi, vyrobit si silonky nebo nahlédnout do ateliéru restaurování obrazů, to vše a mnohem více nabízí pátý ročník Veletrhu vědy, který právě dnes začíná v PVA EXPO v Praze Letňanech. Představí se na něm přes 100 vystavovatelů, především vědců a vědkyň z Akademie věd ČR. Veletrh potrvá do soboty 8. června. Vstup je zdarma, program je vhodný pro všechny zájemce včetně rodin s dětmi.

2019 06 05 VV2018.jpg 1987258066

Veletrh vědy je jedinečnou příležitostí dozvědět se o novinkách ve vědeckém výzkumu, promluvit si s vědci i vědkyněmi a zeptat se jich, jak vypadá jejich práce v laboratořích a badatelnách. Své stánky si pro návštěvníky astronomové, botanici, fyzikové, chemici, mikrobiologové, ale i historici, archeologové, sociologové a filozofové a mnozí další. Pro návštěvníky si přichystali praktické ukázky experimentů i různé soutěže a kvízy.

Svědomí robotů a éčka v jídle

Veletržní program už tradičně doplní panelové diskuse zaměřené na nevšední aktuální témata, některými z nich diváky a posluchače provede moderátor České televize Václav Moravec. Se svými hosty se bude například ptát, zda se máme obávat umělé inteligence a jestli mají roboti (s)vědomí (v sobotu v 13:30 hod.).

V jiné diskusi (v pátek v 13:30 hod.) se podívá na problematiku jídla, které se může za určitých okolností stát jedem – máme se bát „éček“, víme opravdu, co jíme, anebo nejsme naopak zbytečně posedlí honbou za zdravou výživou?

Hra o trůny

Jak spolu souvisí kultovní sága Hra o trůny a věda? Dozvíte se také na Veletrhu vědy – třeba i to, jak rychle by létali draci, kdyby skutečně existovali. Jedním ze zlomových momentů ságy je „krvavá svatba“ – věděli jste, že v historii lidstva skutečně existují určité reálné paralely podobně morbidních událostí? Více v sobotu v 15:00 hod.

Další tipy na akce Veletrhu vědy 2019:

  • Rychle a zběsile s Martinem Šonkou – přednáška leteckého akrobata, mistra světa elitní letecké série Red Bull Air Race
  • Odhalte tajemství DNA – jak DNA vlastně vypadá? Co jsou geneticky modifikované organismy a máme se jich být? Více v expozici Biofyzikálního ústavu AV ČR
  • Vzhůru do historie – Jak se ve středověku vyráběly zbraně? Jak se pátralo po zločincích druhé světové války? Dozvíte se na stáncích Archeologického ústavu a Historického ústavu AV ČR
  • Kurz vězeňské korespondence – workshop Ústavu pro českou literaturu AV ČR
  • Základy knižní vazby – na stánku Knihovny AV ČR

Vstup zdarma

Veletrh vědy pořádá Akademie věd ČR. Za pět let jeho existence z něj vytvořila jednu z největších populárně-naučných akcí u nás. Její úspěšnost potvrzuje i to, že se stala nejrychleji rostoucím veletrhem v ČR, loni na něj zavítalo rekordních téměř 25 tisíc návštěvníků. Brány výstaviště se otevírají v 10:00 hod. a uzavírají v 18:00 hod. Na některé přednášky, vědecká představení a panelové diskuse doporučují organizátoři provést rezervace na webových stránkách www.veletrhvedy.cz. Na Veletrhu vědy bude k dostání časopis Akademie věd ČR AΩ / Věda pro každého, který letos získal prestižní ocenění Grand Prix za obsah v soutěži Zlatý středník.

 

Zdroj: Akademie věd ČR


 Jaký byl Veletrh vědy vloni? Podívejte se zde nebo zde.