Akademie věd ČR
Akademie věd České republiky byla ustanovena v roce 1992 rozhodnutím České národní rady jako nástupnická organizace Československé akademie věd (ČSAV). V současnosti představuje hlavní veřejnoprávní instituci zabývající se základním výzkumem v Česku. AV ČR je financována především ze státního rozpočtu; zahrnuje 51 vědeckých ústavů, ve kterých pracuje asi 6400 zaměstnanců. Vrcholným orgánem je volený akademický sněm, který mj. volí předsedu Akademie věd se čtyřletým funkčním obdobím. Od března 2017 je předsedkyní Akademie věd profesorka Eva Zažímalová. http://www.avcr.cz/
V úterý 11. června 2019 proběhlo v prostorách AV ČR první celoakademické setkání pracovníků transferu znalostí a technologií. Celodenní konference, pořádaná pod záštitou členů Akademické rady Hany Sychrové a Josefa Lazara, zdůraznila nezbytnost transferu znalostí při zavádění vědeckých poznatků do praxe a představila inspirativní příklady ze zahraničí.
Vytvořit si oblak v lahvi, vyrobit si silonky nebo nahlédnout do ateliéru restaurování obrazů, to vše a mnohem více nabízí pátý ročník Veletrhu vědy, který právě dnes začíná v PVA EXPO v Praze Letňanech. Představí se na něm přes 100 vystavovatelů, především vědců a vědkyň z Akademie věd ČR. Veletrh potrvá do soboty 8. června. Vstup je zdarma, program je vhodný pro všechny zájemce včetně rodin s dětmi.
Předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová navštívila ve středu 29. května jedno z nejvýznačnějších vědeckých pracovišť na světě – švýcarský CERN neboli Evropskou organizaci pro jaderný výzkum. Průvodcem české výpravy, které se zúčastnili také místopředseda Zdeněk Havlas a předseda Vědecké rady AV ČR Antonín Fejfar, byl místopředseda AV Jan Řídký, který v CERNu tři roky působil.
Více než 250 účastníků z evropských zemí i z oblastí mimo EU diskutuje v těchto dnech v Praze na deváté výroční konferenci EURAXESS. Cílem iniciativy Evropské komise je pomáhat kariérnímu rozvoji vědecko-výzkumných pracovníků a usnadnit mezinárodní mobilitu. Na organizaci třídenní akce se podílí Středisko společných činností AV ČR.
Akademie věd ČR podepsala nové memorandum o spolupráci v oblasti obranného a bezpečnostního výzkumu a vývoje. Partnerem se jí v tom stal Vojenský technický ústav, jehož zakladatelem je ministerstvo obrany. Podpis smlouvy se uskutečnil v sídle Akademie věd na Národní třídě v pondělí 6. května.
Česká astronomie a kosmická fyzika právě zažívají velmi důležitý milník. České republice se nedávno podařilo zapojit do mezinárodního konsorcia nejkomplexnějšího vědeckého přístroje, který byl kdy navržen pro vědecký výzkum ve vesmíru.
Při nehodě trolejbusu a tramvaje letos 1. dubna v Brně utrpěly zranění čtyři desítky lidí. Ihned začalo pátrání po příčinách nečekaného vybočení trolejbusu z dráhy. Jako nejpravděpodobnější se jeví technická závada, konkrétně ustřižený šroub na podvozku a poškození na rameni u předních kol. Mohla stát v pozadí tragédie únava materiálu? Definitivní odpověď zatím není známá. K tomu, aby se podobná neštěstí neopakovala, přispívají svými výzkumy vědci z Ústavu fyziky materiálů AV ČR v Brně.
Akademie věd ČR ve středu 24. dubna ocenila čestnými medailemi čtveřici předních českých i zahraničních vědců, kteří se významně zasloužili o svůj obor. Fyzikové Dušan Bruncko, Hubert Ebert a Jiří Zahradník převzali z rukou předsedkyně AV ČR Evy Zažímalové Čestnou oborovou medaili Ernsta Macha za zásluhy ve fyzikálních vědách, filozof Jiří Pechar pak Pamětní medaili Jana Patočky.
„Vše, co děláme mimo naši planetu, děláme pro naši planetu.“ Tak by se dalo stručně shrnout poselství, které předával při svém putování po České republice americký astronaut Andrew Feustel. V pátek v nabitém sále krásné Hvězdárny a planetária Brno uzavřel cyklus svých přednášek pro veřejnost a v pondělí 15. dubna ukončil svou oficiální cestu pod záštitou Akademie věd ČR.
Inovační strategie České republiky pro roky 2019-2030 je podle místopředsedy Akademie věd ČR Zdeňka Havlase ambiciózní počin, který nese mnoho pozitivního, ale skrývá i svá rizika. V čem přesně vidí klady a zápory Inovační strategie, co přinese Akademii a zda lze očekávat změny v organizaci české vědy se dozvíte v následujícím rozhovoru.
Akademie věd ČR