Akademie věd ČR
Akademie věd České republiky byla ustanovena v roce 1992 rozhodnutím České národní rady jako nástupnická organizace Československé akademie věd (ČSAV). V současnosti představuje hlavní veřejnoprávní instituci zabývající se základním výzkumem v Česku. AV ČR je financována především ze státního rozpočtu; zahrnuje 51 vědeckých ústavů, ve kterých pracuje asi 6400 zaměstnanců. Vrcholným orgánem je volený akademický sněm, který mj. volí předsedu Akademie věd se čtyřletým funkčním obdobím. Od března 2017 je předsedkyní Akademie věd profesorka Eva Zažímalová. http://www.avcr.cz/
Akademie věd ČR zveřejnila prohlášení ke snaze maďarské vlády převzít kontrolu nad financováním vědy a výzkumu. Vydala ho ve středu 13. února, pouhý den poté, co maďarští vědci proti krokům své vlády veřejně protestovali.
Projekt SUNRISE neboli „Sluneční energie pro oběhové hospodářství“, na němž se podílí sedm evropských univerzit a osm výzkumných center včetně Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, vybrala Evropská komise mezi šest koordinačních a podpůrných akcí (CSA) v rámci programu Horizont 2020.
Co to vlastně je, aplikovaný výzkum ve společenských a humanitních vědách? Jak se mu věnovat a jak ho podporovat? A nakolik mu pomáhají stávající grantové programy? Psychologové, historici, filozofové i další výzkumníci ze společenskovědní oblasti se zapojili do diskuse na pracovním setkání 4. února 2019 v prostorách Akademie věd ČR na Národní třídě.
Vliv umělé inteligence na trh práce. Samořiditelné automobily. Příležitost, jak prostřednictvím nových technologií napomoci konkurenceschopnosti České republiky a jejímu hospodářskému růstu. To jsou jen některá témata, kterých se dotýká studie „Výzkum potenciálu rozvoje umělé inteligence v ČR“, vypracovaná na žádost Úřadu vlády předními českými odborníky na umělou inteligenci (AI).
V prosinci loňského roku bylo podepsáno memorandum o vzájemné spolupráci mezi Ústavem přístrojové techniky Akademie věd ČR a jordánskou univerzitou Mu’tah. Brněnští vědci také pro jordánské partnery vyvinuli nový přístroj.
Akademie věd ČR rozjíždí velkorysý program dotací pro úspěšné vědce a vědkyně mladší a střední generace s mezinárodními zkušenostmi. Prémie Lumina quaeruntur finančně podpoří perspektivní badatele, kteří si můžou sestavit svůj vlastní výzkumný tým na dobu až pěti let.
Nedaleko německého Darmstadtu se buduje v rámci Evropské výzkumné infrastruktury pro hadronovou fyziku FAIR velký částicový urychlovač, který má ambiciózní cíl přinést nové poznatky o struktuře hmoty za vysokých teplot, tlaků a hustot i o jevech souvisejících se vznikem vesmíru.
Ve čtvrtek 10. ledna 2019 v 10 hodin dopoledne převzali z rukou předsedkyně AV ČR Evy Zažímalové čestné medaile dva vědci, kteří se zasloužili o českou vědu. Přední elektrochemik Zdeněk Samec byl vyznamenán čestnou oborovou medailí Jaroslava Heyrovského za zásluhy v chemických vědách. Radomír Vlček obdržel čestnou medaili Za zásluhy o Akademii věd ČR.
Koncem roku 2018 uzavřela Akademie věd ČR memorandum o vzájemné spolupráci s brazilskou společností SENAI zaměřenou na vzdělávání v průmyslových oborech, podporu inovací a transfer technologií. Memorandum podepsali předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová, předseda SENAI Robson Braga de Andrade a generální ředitel SENAI Rafael Esmeraldo Lucchesi Ramacciotti.
Ministryně financí Alena Schillerová a předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová podepsaly v pátek 14. 12. 2018 memorandum o spolupráci obou institucí. Resort financí a Akademie věd budou vzájemně sdílet a využívat své odborné poznatky, organizovat semináře, konference, kulaté stoly a společně tak prohlubovat svou expertizu, a to zejména v oblasti ekonomie, finančních trhů, trhu práce a veřejných financí.